Tag : грантови

Вести Економија

Пакетот за опоравување на ЕУ треба да содржи повеќе грантови, а не заеми

Слободен печат
Пакетот мерки на Европската унија за помош на економијата да се опорави од пандемијата од корона вирусот би требало во поголем дел да се состои...
Вести Економија

Одобрени грантови за Западен Балкан

Слободен печат
Инвестициската рамка за Западен Балкан го прифати финансирањето на осум проекти за овозможување техничка помош на Албанија, Босна и Херцеговина, Косово и Србија, соопшти денеска...
Вести Економија

Кофинансирани грантови за технолошки развој за надминување на последиците од КОВИД-19

Слободен печат
Владата на денешната 57-ма седница ја разгледа и усвои информацијата со Правилник за инструментот за поддршка – Кофинансирани грантови за технолошки развој за надминување на...
Вести Македонија

Институтот за медиуми доделува грантови за продукција на медиумска содржина

Слободен печат
Македонскиот институт за медиуми (МИМ) објавува повик за доделување грантови за продукција на медиумска содржина. Сите заинтересирани медиуми (печатени, ТВ, радио или онлајн медиуми) може...
Вести Македонија

Рељиќ: Земјите во регионот се тркаат која ќе понуди поевтина работна сила за инвестиции и извоз, ЕУ има аномалии во односот кон Балканот

Слободен печат
На секои две минути некој од просторот на поранешна Југославија ја напушта својата држава и легално добива работа во ЕУ. Ако се земат предвид и...
Вести Свет

Џентилони: Планот за опоравување на Европа би бил комбинација на гранови и заеми

Слободен печат
Планот за опоравување на Европа од кризата предизвикана од Ковид-19 треба да биде подготвен да стапи на сила во втората половина од годинава, нагласи еврокомесарот...
Вести Економија

Изберени компании за финална селекција на кофинансирани грантови за технолошки развој на ФИТР

Слободен печат
Шеесет и шест домашни компании од 74 кои аплицирале, продолжуваат во фазата на финална селекција на Јавниот повик за кофинансирани грантови за технолошки развој на...
Вести Економија Слајдер

Локалниот развој во 78 општини ќе се потикнува со проектна документација за изградба на 270 километри локални патишта

Слободен печат
Министерството за финансии на 78 општини ќе им додели проектна документација за изградба и санирање на локални патишта во должина од 270 километри. Ова е...
Вести Економија

Oбуки за земјоделци-кандидати за грантови

МИА агенција
Во Радовиш и Струмица започна третиот циклус на обуки за земјоделци-кандидати за грантови за воведување на современи агроеколошки мерки во рамките на проектот за управување...
Вести Економија

Елези: Одлична реализација од нaд 65% на Проектот за подобрување на општински услуги

Слободен печат
Реализацијата на капиталните проекти преку Проектот за подобрување на општински услуги „МСИП“ оди со одлична динамика, со реализација од над 65%, истакна заменик министерката за...