13 C
Скопје

Tag : гласачи

Вести Свет

Европските гласачи се повеќе се свртуваат кон десницата

МИА Агенција
Јавното мислење во Франција, Германија, Италија и Велика Британија се повеќе се свртува кон десно. Тоа е заклучок од студијата објавена од Фондацијата за политички...
Вести Регион Слајдер

На изборите во Албанија до 11 часот одѕивот на гласачи е 20 отсто

МИА Агенција
Правото на глас до 11 часот на денешните парламентарни избори во Албанија го оствариле 20,06 отсто од вкупно запишаните 3.588.869 гласачи во единственот избирачки список....
Вести Регион

Албанија: Комитетот на експерти објави дека заразените и лицата со симптоми нема да гласаат

Слободен печат
На неколку дена до парламентарните избори, албанскиот комитет на експерти за справување со пандемијата доцна попладнево ги објави протоколите за денот на изборите, 25 април....
Ви Препорачуваме Колумни

А да размислевте за поинаков локален изборен настап?

Сашо Орданоски
На десетина месеци пред годинешниве локални избори, впечаток е дека добар дел од гласачкото тело нема да биде расположено за влегување во уште еден изборен...
Вести Македонија

За да се исполни цензусот во Штип потребни уште 2 295 гласови, до 17 часот гласале 11.701 граѓани

И.И.
Изборите за градоначалник во Пласница се успешни, една третина од гласачкото тело излегло на гласање, во Штип до 17 часот гласале 11.701 граѓанин или 28,01...
Вести Избори 2020

Во Дебар правото на глас го остварија 28, во Центар Жупа четири болни и немоќни лица

Слободен печат
Во општните Дебар и Центар Жупа денеска своето право на глас го остварија 32 од пријавените 33 болни и немоќни лица. Според претседателката на Општинската...
Вести Македонија Слајдер

Една приколица песок да се изблокира патот: Нова аудио снимка открива како Милошоски и Јанкулоска блокирале гласачи

Слободен печат
На Јутјуб каналот „Обнова на режимот“ продолжува објавувањето на „бомби“ од сегашни и поранешни кадри на ВМРО-ДПМНЕ. Во новата аудио снимка именувана како „Антонио во...
Вести Македонија

До вчера 137 лица со Ковид-19 и во изолација се пријавиле за гласање

Слободен печат
Потпретседателката на Државната изборна комисија (ДИК) Дитмире Шеху изјави дека до вчера барање за гласање до општинските изборни комисии поднеле 137 лица со позитивен тест...
Вести Македонија Слајдер

Петковски: Исходот од изборите неизвесен до последен момент, ДУИ ги украдоа темите и со еден удар убија неколку муви (ВИДЕО)

Слободен печат
Кампањата, одредени политичките спотови во ова предизборие се бизарни. Тешко се доближуваат партиите до граѓаните и веројатно за тоа се веќе свесни. Проценките до сега...
Вести Македонија Слајдер

Кордалов: Навикнавме на избори кои се за живот или смрт, црната кампања ги одвраќа луѓето од гласање (ВИДЕО)

Слободен печат
За жал се навикнавме на избори кои се за живот или смрт, за останување или доаѓање на власт и користење на сите сретства за доаѓање...