Tag : германци

Вести Регион

Грција во првиот бран туристи ги очекува Германците, Кипарците и Израелците

Слободен печат
Грција од средината на јуни ќе дозволи влез на патиници од 20-тина земји, вклучувајќи ги и Германија, Кипар и Израел, а нивните државјани нема да...
Вести Економија

Дали корона кризата ќе ја промени „љубовта“ на Германците кон готовината?

Слободен печат
Парите се „крал“, а особено готовината. Ова е веќе долго време мото на германските потрошувачи и сопственици на мали претпријатија, но поради пандемијата предизвикана од...
Вести Свет

Анкета: Дури 50 отсто од Германците ќе останат дома ова лето

Слободен печат
Половина граѓани на Германија оваа година поради кризата предизвикана од пандемијата на Ковид-19, годишните летни одмори ќе ги поминат дома и не планираат никакви патувања,...
Вести Економија

Мнозинството Германци очекуваат зголемување на даноците – експертите и политичарите поделени

Слободен печат
Најголем дел од жителите на Германија сметаат дека кризата предизвикана од корона вирусот ќе доведе до зголемување на даноците, се вели во истражувањето направено од...
Вести Економија

Речиси половина Германци поддржуваат затворање на границите за време на летото

Слободен печат
Речиси секој втор Германец не сака отворање на границите во Европа за потребите за летување, се вели во истражувањето на јавното мислење објавено денеска. Меѓу...
Вести Свет

Германците против укинување на мерките

Слободен печат
Според анкетите направени во земјата поголемиот број на Германци се противат на укинување на ограничувањата за патувања, што беа воведени со цел да се запре ширењето...
Вести Свет

Уште четири илјади Германци заразени со Ковид – 19 ќе го тужат Ишгл

Слободен печат
Околу 4.000 германски туристи кои се заразиле со коронавирусот се приклучија кон тужбата на Здружението за заштита на потрошувачи (ВСВ) против австрискиот скијачки центар Ишгл....
Вести Свет

Меркел: Овој викенд е пресуден

Слободен печат
Ангела Меркел и членовите од нејзиниот кабинет едногласно ги повикаа Германците и понатаму да бидат претпазливи и дисциплинирани. – Доколку граѓаните и понатаму бидат дисциплинирани,...
Вести Свет

Анкета: Коронавирусот не го зголеми стравот на Германците од сериозни заболувања

Слободен печат
Новиот коронавирус, и покрај својата заразност и смртност, не го зголеми стравот на Германците од сериозни заболувања, се вели во деталното истражување на „Р +...
Вести Свет

Околу 2.500 туристи ќе ја тужат Австрија заради заразување со коронавирус на популарното скијалиште?

Слободен печат
На Австрија и се подготвува групна тужба од речиси 2.500 туристи поради лошо постапување за време на пандемијата со корона вирусот во популарен австриски скијачки...