10 C
Скопје

Tag : Г20

Вести Економија

ОЕЦД: БДП на Г20 порасна за 2,1 отсто во последниот квартал на 2020 година

Слободен печат
Вкупното ниво на бруто домашен производ (БДП) на земјите од Г-20 се зголеми за 2,1 отсто во четвртиот квартал на 2020 година, соопшти денеска Организацијата...
Вести Свет Слајдер

Трамп учествуваше кратко на самитот на Г20, па замина да игра голф

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп учествуваше на отворањето на годинешниот виртуелен Г-20 самит, што викендов се одржува во Ријад, Саудиска Арабија, а потоа добар дел од...
Вести Свет

Саудиски крал: Г20 за еднаков пристап до алатки против вирусот

Слободен печат
 Саудискиот крал Салман денеска на отворањето на самитот Г20 рече дека тие мора да работат заедно за да обезбедат поволен и еднаков пристап до вакцините...
Вести Свет

Г-20 издвои повеќе од 21 милијарда долари за борба против коронавирусот

Слободен печат
Г20 издвои повеќе од 21 милијарди американски долари за борба против коронавирусот. „Г20 ги координираше глобалните напори за поддршка на борбата против пандемијата COVID 19....
Вести Свет

Г20 го замрзна долгот на најсиромашните земји на една година

Слободен печат
Финансиските должници на Г20 најразвиени дражави во светот се договорија денеска да го замрзнат долгот на најсиромашните земји од први 1. мај на една година....
Вести Свет

Лидерите на Г20 во четврток ќе одржат видеоконференција за пандемијата на коронавирусот

Слободен печат
Лидерите на дваесетте најголеми светски економии (Г20) в четврток ќе одржат видеоконференција за пандемијата на коронавирусот, објавија западните медиуми. Министрите за финансии од Г20 и...
Вести Свет

Трамп со возбуда ја очекува средбата со кинескиот претседател

Слободен печат
Состанокот на американскиот и на кинескиот претседател, Доналд Трамп и Си Џинпинг, кој треба да се одржи утре на маргините на Самитот Г20 во јапонскиот...