13 C
Скопје

Tag : домашно првенство

Ракомет Спорт

Вардар 1961 од следната сезона ќе има нов тренер

Слободен печат
Од следната натпреварувачка сезона 2021/2022 се најавува дека ракометниот клуб Вардар 1961 ќе има нов тренер. Како што информира „Спортмедиа“, Стевче Алушовски по завршување на...
Ракомет Спорт

РФМ: Максимум шест странски ракометари од сезоната 2022/2023

Слободен печат
Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35, 59 и 60 од Статутот поради итност на донесување на одлука согласно Член 3 точка...
Ракомет Спорт

Владимир Глигоров ќе ја води екипата на Металург

Слободен печат
После заминувањето на Оливер Димитриоски поради лошите игри, РК Металург веднаш најде нов тренер, станува збор за поранешниот селектор на женската сениорска репрезентација, Владимир Глигоров....
Кошарка Спорт

Враговиќ и Николиќ за уште посилен Работнички

Слободен печат
Кошаркарскиот клуб на Работнички ангажираше две нови имиња во својот состав, Србинот Петар Николиќ и Хрватот Карло Враговиќ. Новите засилувања играат на позицијата бек, Враговиќ...
Ракомет Спорт

Еурофарм Пелистер 2 се покажа како „тврд орев“ за Металург!

Слободен печат
Денеска екипата на Металург во домашното првенство триумфираше во „Автокоманда“ со резултат 25:21 против вториот тим на Еурофарм Пелистер. Составот на Зоран Кастратовиќ нешто потешко...
Ракомет Спорт

Металург со подготовки за домашните натпреварувања и Лига Европа

Слободен печат
20 јули е датумот што тренерот на Металург, Зоран Кастратовиќ го одреди за почеток на подготовките за новата ракометна сезона. Во следната сезона металурзите покрај...
Кошарка Спорт

УО на КФСМ одлучи: Нема шампиони за оваа сезона

Слободен печат
Управниот одбор на кошаркарската федерација на Македонија (КФСМ) одлучи сите натпреварувања да завршат без прогласување на шампион откако сезоната е прекината поради пандемијата на коронавирусот....
Ракомет Спорт

Интервју со Благојче Трајкоски: Силен Еурофарм Пелистер е добро за македонскиот ракомет!

Фидан Коминовски
Веб порталот на „Слободен печат“ направи интервју со еден од голманите на ракометниот клуб Еурофарм Пелистер, Благојче Трајкоски. 33-годишниот чувар на мрежата кој ги бранеше...
Спорт Фудбал

Синдикатот на фудбалери на Македонија бара прекин на домашното првенство

Слободен печат
Синдикатот на фудбалери на Македонија побара од ФФМ на две недели да ги суспендира сите фудбалски активности се додека траат строгите мерки за заштита од...
Кошарка Спорт

Маслинко останува во МЗТ Скопје Аеродром

Слободен печат
Маслинко денеска потпиша нов едногодишен договор со МЗТ, а неговото задржување е нова потврда на заложбите за давање шанса на талентираните домашни играчи, кои во...