26 C
Скопје

Tag : доктори

Вести Македонија

Д-р Каревски: Приватната специјализација чини и до 20 илјади евра, а прашање е дали ќе научите нешто

Слободен печат
Приватната специјализација ја финансира семејството и може да чини до 20 илјади евра со сите оние дежурства кои не ви се платени. Само факултетот чини...
Вести Македонија

Здравствените работници ќе го добијат бонусот од пет проценти овој месец

Слободен печат
Здравствените работници во текот на овој месец ќе го добијат покачувањето на плата од пет проценти за март, најави министерот за здравство Венко Филипче, појаснувајќи...
Вести Македонија Слајдер

ФОТО | Зекири: Срамота е што д-р Илир Демири е изоставен од листата на најпосветени доктори

Слободен печат
Генералниот секретар на Владата, Мухамед Зекири на Фејсбук напиша дека е срамота што Македонското лекарско друштво не доделило плакети и благодарници на некои доктори кои...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Сакам-не сакам, пријавените за вакцина се пишманат и бараат „Спутник“, матичните лекари преоптоварени

Мирослава Бурнс
Имунизацијата во Македонија од поширок облик почна во средата со граѓани над 77 години за кои е обезбедена вакцината од производителот АстраЗенека. Но, матичните лекари...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Вдовицата на Курт Кобејн 9 месеци добивала погрешни дијагнози: „Неспособни доктори, за малку ќе умрев“

Слободен печат
Американската музичарка Кортни Лав (56) и вдовицата на Курт Кобејн (1967-1994) на својот Инстаграм профил објави видео снимка чиј опис изненади многу нејзини следбеници. Имено,...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Лекари и експерти ширум светот: Се повеќе докази дека ковид-19 може да предизвика дијабетес

Слободен печат
Група доктори од целиот свет смета дека постојат се повеќе докази оти ковид-19 може да предизвика целосно нов облик на дијабетес кај некои пациенти. Доктор...
Вести Регион

Голем прилив на пациенти во грчките болници, мал одзив на приватните лекари

Слободен печат
Речиси целосно се исполнети ковид капацитетите на Одделите за интензивна нега во областа Атика, поширокиот регион на Атина, со хоспитализирани над 2.000 пациенти, додека, пак,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО | Д-р Каревски: Нашите студенти не знаат дека правиме операции со 3Д технологија, а државата им носи доктор од Бугарија да ги обучува

Михаило Донев
Доктор Александар Каревски од одделот за трауматологија и ортопедија при болницата „8-ми септември“ во Скопје од 2019 година прави операции со помош на 3Д принт...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин Магазин слајдер

Како се хранат докторите ширум светот: Што јаде еден епидемиолог, онколог или уролог?

Слободен печат
Сè уште нема рецепт за совршено здравје, но има сè повеќе информации за тоа каква храна да јадеме ако сакаме да бидеме долговечни. Сега, експерти...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО | Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам на највисоко ниво

Слободен печат
Министерот за здравство Венко Филипче во видео порака по повод една година од првиот регистриран Ковид случај во земјата вели дека здравствениот ситем покажал дека...