17 C
Скопје

Tag : браќа манаки

Живот Магазин Магазин слајдер Слајдер

Првата дама Елизабета Ѓоргиевска блесна како филмска дива на 41. издание на „Браќа Манаки“ (ФОТО)

Васко Спасоски
Вчера се одржа 41-то издание на ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола, а на него присуствуваше Претседателот на земјата, Стево Пендаровски и Првата дама Елизабета Ѓоргиевска....
Вести Култура

Столе Попов добитник на „Голема ѕвезда на македонскиот филм”, Јануш Зигмунд Камински на „Златна камера 300″

Режисерот и сценаристот Столе Попов е добитник на наградата  „Голема ѕвезда на македонскиот филм” на 41-то издание на фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки”, а полско-американскиот...
Културен печат

ИФФК „Браќа Манаки“: Централен настан во чест на традицијата во Битола

Тони Димков
Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ со одлука на УО на ДФРМ годинава нема да се одржи во својата традиционална форма, но ќе биде...
Вести Култура

„Браќа Манаки“ – ќе има или ќе нема

Друштвото на филмски работници, кое веќе одамна самостојно си го присвои Фестивалот на филмската камера „Браќа Манаки“, реши дека оваа година фестивал не треба да...
Вести Култура

Иванов – Изи: Физичкото одржување на „Браќа Манаки“ станува се понеизвесно – големите фестивали треба да ја зачуваат формата заради која суштински постојат (ВИДЕО)

Слободен печат
Друштвото на филмските работници на Македонија е невладина организација основана на 21 мај 1950 година. Тоа е формирано како општествена организација што ги опфаќа филмските...
Културен печат

Кинотека: Монографијата „Манаки“ е достапна онлајн

Тони Димков
Националната кинотека на својата веб-страница продолжи да „прикачува“ дел од своите изданија, со што тие се достапни за пошироката јавност, за кинотечната публика и за...
Културен печат

ИНТЕРВЈУ СО РОБЕРТ ЈАНКУЛОСКИ: Старите фотографии секојдневно исчезнуваат пред нашите очи

Тони Димков
Активности поврзани со документарниот филм „Манаки – Приказна во слики“ на Роберт Јанкулоски имаше во текот на целата 2019 година. Покрај премиерата во Кинотеката во...
Вести Култура

„Златна камера 300“ за бразилскиот филм „Евридика Гузмао“

„Златната камера 300“ на јубилејното 40. издание на Фестивалот на филмската камера „Браќа Манаки“ му припадна на бразилскиот филм „Невидливиот живот на Евридика Гузмао“ во...
Вести Култура

Точка на кршење

Сунчица Уневска
„Не грижи се, ќерко, што и да се случи, кај мене секогаш ти е отворена вратата“. Тоа беа зборовите што толку силно ја погодија Рудина,...
Вести Култура

РЕЦЕНЗИЈА: Точка на кршење

Сунчица Уневска
„Не се грижи ќерко, што и да се случи кај мене секогаш ти е отворена врата“. Тоа беа зборовите што толку силно ја погодија Рудина,...