Tag : бизниси

Вести Економија

Цукерберг со донација од 200 милиони долари за бизниси на афроамериканци

Слободен печат
Откако на почетокот на овој месец објави дека неговата компанија ќе донира 10 милиони американски долари за групи што се занимаваат со прашања поврзани со...
Вести Економија

Мојсовска: Нашите лидери мислат на краток рок, да создаваме подобри услови за бизнисите за креирање работни места

Слободен печат
Неизвесноста е проблем. Додека во почетокот мислевме дека треба да се прилагодиме на некој краток рок од два до три месеци, сега се покажува дека...
Вести Економија Слајдер

Симовски: Пад во индустријата и надворешната трговија, најголем пораст во земјоделието и градежништвото (ВИДЕО)

Слободен печат
Според проценетите податоци на Државниот завод за статистика, стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) за првото тримесечје од 2020 година е 0.2 индексни поени....
Вести Економија

Ситуацијата со Ковид мора да се подобри во спротивно штетите ќе бидат многу поголеми

Слободен печат
Кризата предизвикана од пандемијата со корона вирусот има сериозно влијание во дури 82 отсто од македонските компании, а дури 40 илјади работни места се во...
Вести Економија

Во земјата на луксузот и парите дури 70 отсто од компаниите ќе стават клуч на врата

Слободен печат
Запрепастувачки 70 проценти од компаниите во Дубаи очекуваат дека во наредните шест месеци ќе ги затворат своите бизниси, бидејќи пандемијата од Ковид – 19 и...
Вести Економија

Дали корона кризата ќе ја промени „љубовта“ на Германците кон готовината?

Слободен печат
Парите се „крал“, а особено готовината. Ова е веќе долго време мото на германските потрошувачи и сопственици на мали претпријатија, но поради пандемијата предизвикана од...
Вести Регион

Високи парични казни за непочитување на мерките во Грција

Слободен печат
Грците кои нема да ги почитуваат мерките за заштита од ширење на корона вирусот ќе се соочат со големи парични казни кои би се движеле...
Вести Економија

Деловните лидери во светот се подготвуваат за долготрајна рецесија

Слободен печат
Организацијата на деловни лидери YPО спроведе анкета во периодот помеѓу 15 и 19 април со која беа опфатени 3.534 извршни директори во 109 земји. Околу 60 проценти од извршните...
Вести Свет

Неколку сојузни држави во САД започнаа со олабавување на мерките за карантин

МИА Агенција
Повеќе соујзни држави во САД преземаат чекори за олабавување на мерките по воведениот карантин поради ширењето на коронавирусот. Така на пример, гувернерите на Флорида и...
Вести Македонија Слајдер

Исплата на пензиите од 27 април според висината на пензијата, задолжително носење заштитна опрема за граѓаните во Куманово, Тетово и Прилеп

Слободен печат
Владата на Република Северна Македонија на својата 44 седница што се одржа денеска, донесе повеќе одлуки, мерки и препораки кои произлегуваат од 30 состанок на...