Tag : бислимовски

Вести Економија

Во мај 63,5 проценти од потрошената струја од домашни извори

Слободен печат
Во мај годинава во земјава вкупно биле потрошени 524 980 мегават часови електрична енергија, 3.505 милијарди нормални метри кубни природен гас, 363 229 тони јаглен...
Вести Економија Слајдер

Следната недела ќе се знае дали и колку ќе поскапат струјата и парното

Слободен печат
Претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски изјави дека во текот на јуни е добиено барање од МЕПСО и Електродистрибуција да се одложат постапките за определување на...
Вести Економија

РКЕ со притисок до Електродистрибуција да ги замени старите со броила со далечинско отчитување

Слободен печат
Само минатата недела до РКЕ околу 150 граѓани испратиле реракции поради високите сметки за потрошена електрична енергија. На дневно ниво стигаат и по 30 жалби...
Вести Економија

Бислимовски: Неопходно е усогласување на правилата за создавање единствен енергетски пазар

Слободен печат
Стратешки интерес за земјите од регионот е да ги усогласат домашното со европското законодавство со цел енергетските пазари да се развиваат по исти правила во...
Вести Економија

ЕВН е должна да изврши коригирање на сметките порача Бислимовски

Слободен печат
Потрошувачите по електронски пат да ги достават информациите за потрошена енергија до ЕВН, која е должна да изврши коригирање на фактурите, повика денеска претседателот на...
Вести Економија

РКЕ: Граѓаните да продолжат да ги користат дигиталните алатки за избегнување физички контакт

Aleksandar Petreski
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги апелира до потрошувачите да продолжат да ги користат новите дигитални услуги од енергетските компании, но и од комуналните...
Вести Економија

Бислимоски – Морено: Шпански инвеститори ги разгледуваат можностите за вложување во обновливи извори за енергија

Слободен печат
Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги Марко Бислимоски заедно со членовите остварија средба со директорката на регионалната канцеларија за економски прашања на...
Вести Економија

РКЕ доби препорака да се стекне со статус на набљудувач во ACER

Слободен печат
Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) доби писмо од Секретаријатот на Енергетската заедница (ЕЗ) во кое директорот Јанез Копач го извести претседателот Марко Бислимоски, дека ЕЗ...
Вести Економија

Бислимоски избран за нов претседател на Одборот на регулатори на Енергетската заедница

Слободен печат
Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимоски едногласно е избран за претседател на Одборот на регулатори на Енергетската заедница (Energy Community Regulatory Board...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Мал дел од скопјани ќе плаќаат поевтино парно

Слободен печат
Вкупниот трошок за топлинска енергија за потрошувачите на БЕГ се намалува за шест отсто, за потрошувачи на ЕЛЕМ Енергетика во Општина Гази Баба за 13,5...