Tag : балканска рута

Вести Свет Слајдер

Хероинот и натаму оди преку Балканот

Слободен печат
Светските производители на дрога се отсечени од своите муштерии: речиси и да нема патнички летови, на сите граници има засилени контроли. Што тогаш да прави...
Вести Свет

Австрија поради новиот мигрантски бран размислува да ги затвори границите

Слободен печат
Австрискиот канцелар Себастијан Курц ја најави можноста за затворање на границите поради новиот прилив на мигранти од Турција. – Ние сме во целовремен контакт со...
Вести Регион

Бројот на илегални мигранти на балканската рута значително зголемен

МИА Агенција
Бројот на мигранти на балканската рута, која води од Турција и Грција преку југоисточна Европа е значително зголемен, а индикаторите кои се релевантни за миграцијата,...
Хроника

Повторно фатени шверцери на мигранти во Македонија

Слободен печат
Во 3 часот по полноќ, на регионалниот пат Радовиш – Штип, пред штипското село Лакавица при рутинска полициска контрола на „Мерцедес“ со скопски регистарски таблички,...