7 C
Скопје

Tag : аутизам

Здравје Магазин Магазин слајдер

Доктор Дали Лала, педијатар: Спектарот на аутизмот има тренд на континуирано покачување

Слободен печат
Доктор Дали Лала, педијатар во „One Hospital“ дава стручен осврт на тоа кои се некои од симптомите кај секое дете со аутизам, и како се...
Ви Препорачуваме Останатo Спорт

ВИДЕО: Ѓоковиќ со големо срце, љубов и прегратки за малиот Петар од Македонија!

Слободен печат
Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ уште еднаш покажа дека не само што е голем тенисер, туку и човек со големо срце. Популарниот Ноле преку видео...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Беше ѕвезда во Југославија, а сега живее со пензија од 17.000 денари: Маја Оџаклиевска за грижата за внукот!

Васко Спасоски
Пејачката со раскошен глас, Маја Оџаклиевска, беше една од најистакнатите пејачки во екс Југославија. Нејзините песни сите ги очекуваа со голема возбуда, а нејзините плочи...
Вести Скопје Слајдер

Карпош ќе добие дневен Центар за лица со аутизам

Слободен печат
Отворањето на дневен Центар за лица со аутизам на територијата на Карпош, кој ќе има за цел да овозможи нега и развој на вештините кај...
Вести Свет

„Не ви е тоа милениче“: Посвоиле дете со аутизам, го користеле за прослави и сликање, па го вратиле (ВИДЕО)

Слободен печат
ЈуТјуберката Мика Стауфер и нејзиниот сопруг Џејмс пред две години посвоиле аутистично дете од Кина, а сега потврдија дека детето одлучиле повторно да го вратат...
Вести Свет

Хаос во Британија: Удвоен бројот на смртни случаи во болниците за ментално здравје

Слободен печат
Националната здравствена служба на Англија одбива да ги објави информациите за смртност кај хендикепираните и аутистичните пациенти, пишуваат британските медиуми. Бројот на починати во болниците...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Денес би наполнил 28 години: Џон Траволта објави трогателна фотографија на роденденот на починатиот син (ФОТО)

Слободен печат
Истото го направија и сопругата на Траволта и ќерката… На своите профили на Инстаграм, холивудскиот актерски пар Џон Траволта и Кели Престон, но и нивната...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ребека Јанковска-Ристески: Коронавирусот удри и врз секојдневниот живот на децата со ретки болести и лицата со посебни потреби и ги помести нивните навики

Весна Тодоровска
Заштитникот на децата со ретки болести и на лицата со посебни потреби Ребека Јанковска – Ристески, во интервју за Слободен печат апелира термините за прошетка...
Културен печат

Национална галерија: Културолошко-социјална инклузија на децата со аутизам

Тони Димков
Во рамките на одбележувањето на Меѓународниот ден на борбата против аутизмот – 2 април, Националната галерија на Северна Македонија сериозно вложува напори во подигнување на...
Вести Македонија

Мајка на дете со аутизам: Децата со аутизам се различни, а исти

Слободен печат
Искрен и отворен пристап е она што ги карактеризира дечињата, сите, без исклучок, а желбите на лицата со аутизам, чиј ден се одбележува денеска, 2...