Tag : аутизам

Вести Свет

„Не ви е тоа милениче“: Посвоиле дете со аутизам, го користеле за прослави и сликање, па го вратиле (ВИДЕО)

Слободен печат
ЈуТјуберката Мика Стауфер и нејзиниот сопруг Џејмс пред две години посвоиле аутистично дете од Кина, а сега потврдија дека детето одлучиле повторно да го вратат...
Вести Свет

Хаос во Британија: Удвоен бројот на смртни случаи во болниците за ментално здравје

Слободен печат
Националната здравствена служба на Англија одбива да ги објави информациите за смртност кај хендикепираните и аутистичните пациенти, пишуваат британските медиуми. Бројот на починати во болниците...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Денес би наполнил 28 години: Џон Траволта објави трогателна фотографија на роденденот на починатиот син (ФОТО)

Слободен печат
Истото го направија и сопругата на Траволта и ќерката… На своите профили на Инстаграм, холивудскиот актерски пар Џон Траволта и Кели Престон, но и нивната...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ребека Јанковска-Ристески: Коронавирусот удри и врз секојдневниот живот на децата со ретки болести и лицата со посебни потреби и ги помести нивните навики

Весна Тодоровска
Заштитникот на децата со ретки болести и на лицата со посебни потреби Ребека Јанковска – Ристески, во интервју за Слободен печат апелира термините за прошетка...
Културен печат

Национална галерија: Културолошко-социјална инклузија на децата со аутизам

Тони Димков
Во рамките на одбележувањето на Меѓународниот ден на борбата против аутизмот – 2 април, Националната галерија на Северна Македонија сериозно вложува напори во подигнување на...
Вести Македонија

Мајка на дете со аутизам: Децата со аутизам се различни, а исти

Слободен печат
Искрен и отворен пристап е она што ги карактеризира дечињата, сите, без исклучок, а желбите на лицата со аутизам, чиј ден се одбележува денеска, 2...
Вести Македонија

Владата денеска ќе свети сино во знак на поддршка за лицата со аутизам

Слободен печат
Светот денеска го одбележува 2 Април, Меѓународниот ден за подигање на свеста за лицата со аутизам, и во знак на поддршка на лицата со аутистичен...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

КОГА СЕ САКА СЕ МОЖЕ: Училиштето во Волково е пример за инклузија, таму сите деца се исти (ФОТО+ИНФОГРАФИК)

Соња Христовска Угриновска
Најтежок момент ми беше првиот, кога требаше да воспоставам врска со ученикот на кој требаше да му бидам асистент во наставата, оти се плашев дали...
Вести Македонија Слајдер

Децата со аутизам тешко го остваруваат правото на асистент

Соња Христовска Угриновска
Децата со аутизам и останатите ученици со посебни образовни потреби (ПОП) имаат законско право на асистент во наставата, но во реалноста мал број го остваруваат...
Вести Свет

Пред точно 10 години е разоткриена најголемата измама во историјата на медицината

Слободен печат
Пред точно 10 години медицинското списание „The Lancet“ ја повлече измамничката студија на британскиот гастроентеролог Ендрју Вејкфилд од 1998 година која тврди дека вакцините предизвикуваат...