Tag : атланта

Вести Свет

Началник во полиција во Атланта суспендиран поради контроверзна објава

Слободен печат
Началник на локалната полиција на подрачјето на Атланта, во сојузната држава Џорџија, е суспендиран и е под истрага затоа што на својот профил на Фејсбук...
Вести Свет

Обвинителот Хауард: Полицаецот осомничен за убиство на Афроамериканецот Брукс до среда ќе биде обвинет

Слободен печат
Полицаецот од Атланта, Герет Ролф, кој е осомничен дека употребил огнено оружје при приведувањето на Афроамериканецот, Рајшард Брукс, е отпуштен од работа и може да...
Вести Свет Слајдер

Ситуацијата во САД влошена по убиството на Афроамериканецот Брукс, Сиетл прогласи „автономна зона“

Слободен печат
Ситуацијата во САД е затегната со откривањето нови детали за убиството на уште еден Афроамериканец од страна на полицијата, кое се случи во саботата навачер...
Вести Свет Слајдер

Демонстрантите го запалија ресторанот во Атланта каде полицијата уби Афроамериканец (ВИДЕО)

Горан Наумовски
Немирите избувнаа во Атланта, САД, откако градоначалничката Кејша Ленс Ботомс, рече дека ја прифатила оставка на началничката на полицијата Ерика Шилдс, за смртта на 27-годишниот...
Останатo Спорт

Се појави снимка која ги крена САД на нозе, Леброн: Нас буквално не ловат (ВИДЕО)

Слободен печат
Еден од најдобрите кошаркари на денешницата, Леброн Џејмс е шокиран од видеото кое се појави и на кое се гледа како црномурестиот Ахмед Арбери (25)...
Вести Свет

Очув застрелал тинејџер бидејќи излегол за време на карантин: Детето набргу починало

Слободен печат
Маж од Атланта е уапсен заради убиство на 16-годишниот посинок, откако избила расправија кога тинејџерот решил да излезе надвор иако имало забрана за движење заради...
Вести Свет

ГРОМОГЛАСНА ПОДДРШКА! Жителите на Атланта им се заблагодарија на борците против коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат
Медицинските работници се на првата линија во борбата против коронавирусот, а снимката која доаѓа од американскиот град Атланта го прикажува громогласниот аплауз кој одекнува од...
Вести Свет

Медицинска сестра во Атланта: Ни ги крадат дезинфициенсите, а маски има сѐ помалку (ВИДЕО)

Слободен печат
Здравствените работници ширум светот се борат со пандемијата на коронавирусот, но и со недостаток на основни материјали во болниците, како што секојдневно расте бројот на...
Вести Свет

Убиство во Атланта поради паркинг место: Се скарале пред трговски центар, еден добил куршум во глава (ВИДЕО)

Слободен печат
Едно лице е убиено после кавга за паркинг место пред еден шопинг центар Ленокс, соопшти полицијата. Две групи луѓе во два автомобили се судрија поради...
Вести Свет

ИНЦИДЕНТ ВО АТЛАНТА: Пукање во трговски центар, едно лице рането (ВИДЕО)

Слободен печат
Едно лице е рането во пукање во шопинг-центарот „Камберленд мол“ во Атланта, пренесува американската телевизија „Фокс“. Пукањето се случило пред неколку часа, а полицијата соопшти...