9 C
Скопје

Tag : анкети

Вести Ви Препорачуваме Регион СП Неделник

ГЕРБ води, но неизвесно е кој ќе владее

Ани Коџиванова/Капитал
Во пресрет на изборната кампања и еден месец пред денот на гласањето, ГЕРБ веќе има јасно водство пред бугарските социјалисти (БСП), а се најавува и...
Вести Свет Слајдер

На две недели до изборите во САД: Трамп во офанзива, Бајден во убедливо водство во анкетите

Слободен печат
Двајцата кандидати во претседателската трка во САД, републиканецот Доналд Трамп и демократот Џо Бајден, ги интенизивираа кампањитe со митинзи и настапи во пресерт на изборите...
Вести Македонија

Анкета: Секој втор гласач на избори не би гласал за политичар со религија различна од својата

Слободен печат
Секој втор гласач на изборите во Република Северна Македонија не би гласал за политичар кој е верски различен од себе, но секој трет гласач нема...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

На анкетите им се „истопи“ рејтингот во јавноста

Општата недоверба на граѓаните во институциите и процесите и создадената атмосфера дека анкетите што се прават во предизборието не се веродостојни, придонесоа кампањата за овие...
Вести Македонија Слајдер

Марковиќ: Кој и да победи на изборите ќе има јака опозиција која редовно ќе и „дише во врат“ (ВИДЕО)

Слободен печат
Треба да се биде внимателен со анкетите. Не зборам за центри кои преентираат полувистинити и полулажни анкети. Во Хрватска имаме пример – коалицијата „Рестарт“ имаше...
Вести Македонија

АВМУ: Резултати од анкети за изборите може да се објавуваат најдоцна до 9 јули

Слободен печат
Најдоцна до 24 часот на 9 јули може да се објавуваат резултати од испитувања на јавното мислење во врска со Предвремените парламентарни избори закажани за...
Вести Македонија

Филипче бара да се казнуваат оние кои даваат лажни информации на епидемиолошките прашалници

Слободен печат
Министерот за здравство Венко Филипче вечерва нагласи дека треба да има санкции за лицата кои на епидемиолошките прашалници даваат погрешни информации. – Апсолутно мислам дека...
Вести Свет

Анкета: Трамп има поддршка од 40 отсто од граѓаните, 57 отсто се против него

Слободен печат
Најновото истражување на Галуп покажува дека 39 отсто од испитаниците ги поддржуваат потезите на Доналд Трамп како претседател на САД, додека 57 проценти не го...
Вести Свет Слајдер

Си-Ен-Ен: Популарноста на Трамп моментално е на највисоко ниво, а тоа воопшто не зачудува

Слободен печат
Доналд Трамп е попопуларен од било кога, пишува Си-Ен-Ен во својата анализа. – Еве еден неоспорлив факт – претседателот Донадл Трамп денес е популарен како...
Вести Свет

Анкетите се уште еден доказ дека одлуката во Сенатот за Трамп ги подели Американците

Слободен печат
Американците се речиси подеднакво поделени, главно на партиска основа, околу ослободителната пресуда на американскиот Сенат за претседателот Доналд Трамп, иако малку повеќе испитаници мислат дека...