15.8 C
Скопје

Tag : анима мунди

Вести Македонија

Активистката Велковска: Предизборната кампања завршува, а никој не ги спомна бездомните животни (ВИДЕО)

Слободен печат
Предизборната кампања е пред крај, а речиси никој не ја спомена благосостојбата на животните. Ова денеска во Скопски агол, на „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“...
Вести Македонија

„Анима Мунди“ со помош на Државниот инспекторат за ловство спаси три младенчиња волци (ФОТО)

Слободен печат
Здружение за заштита на животни „Анима Мунди”, со помош на Државниот инспекторат за ловство, спаси три младенчиња волци. – Среќата не може да се опише кога ќе се спаси...
Вести Македонија

Анима мунди до Чулев: Убијците на животни си тераат по свое без совест и без страв

Слободен печат
Во време кога речиси цела држава дисциплинирано ги следи мерките и препораките со цел да се заштитиме од последиците на пандемијата од коронавирус, насилниците, убијците...
Вести Македонија

Реакција на „Анима мунди“ за приведувањето на момчето кое го шетало кучето

Слободен печат
Здружението за заштита на животни „Анима мунди” реагира на приведувањето на момчето кое вчера, за време на полицискиот час, излегло да го прошета кучето. -Ние...
Вести Македонија

„Анима Мунди” бара измени на забраната за движење поради физиолошките потреби на милениците

Здружението за заштита на животните „Анима Мунди” бара допрецизирање на отстапка во рамки на изречената Забрана  за движење, а која се однесува на  лицата кои имаат...
Вести Скопје

„Анима мунди“ го повика Шилегов да не ги брои нив, туку убиените кучиња

Слободен печат
Активистина на „Анима Мунди“ му реагираат на скопскиот градоначалник, Петре Шилегов, дека повеќе од половина година се гради стационарор „Вардариште“, најавено како ново јавно претпријатие...
Вести Македонија

Анима Мунди: Ако сите епидемии се решаваа со убивање, немаше да има живи суштества на планетава

Слободен печат
На денешната прес-конференција во Владата, вицепремиерот Кочо Анѓушев и министерот за земјоделство Трајан Димковски истакнаа дека се преземаат сериозни и радикални мерки за да се...
Вести Скопје

АНИМА МУНДИ: Шилегов во ЈП „Лајка“ напикал партиски војници

Слободен печат
Иако градоначалниокот на Скопје, Петре Шилегов, ветуваше дека во новото јавно претпријатие „Лајка“ за третман на бездомните животни ќе бидат вклучени невладините организации, сепак, во...
Хроника

Хорор во Кумановско – вреќи со убиени кучиња (ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ)

Слободен печат
Фотографии на кои се гледаат мртви кучиња во вреќи, расфрлани во старата, веќе непостоечка касарна (населба Карпош) во Куманово, запустено, изолирано место каде речиси нема...