Tag : албански јазик

Вести Македонија

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија од денеска достапен и на албански јазик на социјалната мрежа Фејсбук

Слободен печат
Социјалдемократскиот сојуз на Македонија од денеска е достапен и на албански јазик на социјалната мрежа Фејсбук. Со тоа ќе им овозможиме на граѓаните Aлбанци чиj...
Забава Магазин Магазин слајдер

ПРЕПОРАКИ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Совети за учење албански јазик од Садик Исени

Јасмина Кантарџиева Димков
Во деновите на изолација, учењето на јазици не само што претставува продуктивно инвестирање на времето, туку и вистински тренинг на мозокот. Па, доколку некогаш сте...
Вести Македонија

Научна конференција „75 години образование на мајчин македонски јазик во Албанија” во Тирана

Слободен печат
Во организација на единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција,МАЕИ, утре во Тирана ќе се одржи научна конференција „75 години образование на...
Вести Македонија

Заев: Јазикот и писмото се најсилни основи на националниот идентитет

Слободен печат
Премиерот  Зоран Заев вечерва се обрати на свечената академија по повод 22-ри ноември – Денот на албанската азбука. -Ми претставува посебна чест што Ви се...