Tag : ајкула

Вести Регион

Голема ајкула фатена кај Кавала

Слободен печат
Голема ајкула (Cetorhinus maximus) со тежина од 330 килограми, била фатена од рибари од северниот пристаништен град Кавала и пренесена до централниот рибен пазар, објавија...
Вести Регион

Грчки рибари уловиле ајкула тешка 330 килограми

МИА Агенција
Вид на ајкула тешка околу 330 килограми, уловиле рибарите во близина на грчкиот град Кавала, објавија локалните медиуми. Според истите информации, станува збор за вид...
Вести Регион

Ајкула од половина тон уловена кај Шибеник

Слободен печат
Близу Шибеник, Хрватска, вчера била фатена ајкула тешка половина тон, а била во мрежата заедно со други риби од уловот. Ајкулата му припаѓа на видот...
Забава Магазин

Биле во ШОК кога виделе што се наоѓа во утробата на убиената ајкула

Слободен Печат
Се верува дека еден британски турист кој исчезнал за време на викендот, бил изеден од страна на ајкула откако ја пронашле неговата рака во нејзината...
Забава Магазин

Рибар спасил бела ајкула и сега таа му се заблагодарува секој ден! (ВИДЕО)

Слободен Печат
Арнолд Поинтер редовно лови покрај брегот на Јужна Австралија. Тој пред неколку години забележал огромна бела ајкула зафатена во мрежа. Поинтер го земал ножот за...
Вести Свет

ТУРИСТ ИЗЕДЕН ОД АЈКУЛА ВО МАДАГАСКАР: Бил да плива и исчезнал, пронајдена му е само раката

Слободен печат
Во утробата на тигреста ајкула долга повеќе од три метри е пронајдена раката на британски турист. На раката уште се наоѓала бурмата на покојниот, која...
Вести Регион

Во близина на Драч уловена ајкула тешка 450 килограми

Слободен печат
Присуството на ајкули во албанските морски територијални води станува нормална појава. Во период од една недела во мрежите на албанските рибари од пристанишнот град Драч,...
Вести Регион

СТРАШНА БЕЛА АЈКУЛА фатена во ДРАЧ: Може да биде опасна и за луѓето (ВИДЕО)

Слободен печат
Албанското крајбрежје по се игледа стана примамливо место за ајкулите. За една недела во крајбрежјето на Драч се фатени две вакви “чудовишта“. Синоќа уште една...
Вести Регион

ШОК ВО ДРАЧ: Уловено „чудовиште“ од 500 килограми (ФОТО)

Слободен печат
Во мрежите на албанските рибари од пристанишниот град Драч, денеска е уловена ајкула од видот „тигар”. Рибарите се дел од екипажот на рибарскиот брод „Медуза”...
Вести Регион

АЈКУЛА ОД КОЈА ЌЕ ВИ ЗАМРЗНЕ КРВТА фатена на албанското крајбрежје (ФОТО)

Слободен печат
Ајкула со должина од два метра била фатена од рибарите во албанскиот крајбрежен град Химара, кој спаѓа во регионот на Валона. Од фотографиите кои ги...