23 C
Скопје

Tag : администрација

Вести Македонија Слајдер

Шаќири за СП: Со поддршка од ЕУ, ќе развиеме нацрт-политики за намалување на бројот на вработени во државната администрација

Дестан Јонузи
Министерството за информатичко општество и администрација, во наредниот период, со поддршка од ЕУ, ќе развие нацрт-политики за намалување на бројот на вработени во јавниот сектор...
Вести Македонија Слајдер

Протест на административците во ГОБ„8 Септември“,195 од нив не добија помош од владата

Слободен печат
Вработените во администрацијата и техничкиот персонал во ГОБ „8 Септември“ денеска протестираат и бараат да им исплати еднократната помош од 30.000 денари. Настапија со транспарент...
Вести Македонија Слајдер

Целата администрација да се врати на работа од 1 февруари, предлага МИОА

Слободен печат
МИОА предлага од 1 февруари администрацијата целосно да се врати  на работа, да нема ротации. Но, Владата не донесува одлука во врска со ова, но...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Ковид-19 ги „секна“ средствата за регрес за 27.000 буџетари

Соња Кириџиевска
Синдикатот на вработените од управата, правосудните органи и здруженија на граѓани (УПОЗ), не се откажува од правото на регрес за годишен одмор за 2020 година....
Вести Ви Препорачуваме Економија Слајдер

Од 1 февруари сите админстративци да се вратат на работа

Соња Кириџиевска
Проценка на надлежните институции е дали по една недела, сите административци повторно ќе се вратат на работа, велат од Синдикатот на работниците од управата, правосудните...
Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Не може курир да биде виновен за тоа што бандитската власт на Заев владее со судството

Слободен печат
За нефункционалноста на системот власта секогаш бара изговори и виновници во други, а не во самите нив, а тоа го покажува и последниот случај со...
Вести Македонија Слајдер

Маричиќ: Коруптивното однесување е најчесто организирано

Слободен печат
Според планот на Владата за реформи во судството важно е да се испитаат сите реалции на еден судија и на еден обвинител и се согласувам...
Вести Свет Слајдер

Прв контакт меѓу досегашната и идната администрација на САД: Мајк Пенс и честиташе на Камала Харис

Слободен печат
Потпретседателот на САД, Мајкл Пенс и телефонираше на својата наследничка Камала Харис и и честиташе за нејзината идна позиција, рекоа две лица запознати со нивниот...
Вести Свет

Трамп во изолација, повеќе официјални лица ја напуштаат администрацијата

Слободен печат
Министерката за образование на САД, Бетси Девос синоќа приложи писмо до претседателот Доналд Трамп, во кое го извести за нејзина оставка, последна во низата слични...
Вести Ви Препорачуваме Свет Слајдер

„Политико“: Викторија Нуланд ќе биде потсекретар за политички работи на САД

Слободен печат
Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден деновиве треба да ги објави имињата на повеќе носители на важни функции во неговиот кабинет што ќе бидат задолжени...