12.8 C
Скопје

Tag : „Епл“

Вести Свет

Пакистанската нобеловка за мир Малала и „Епл“ ќе копродуцираат драми и документарни филмови

Слободен печат
Добитничката на Нобеловата награда за мир Малала Јусaфзаи и „Епл“ ќе соработуваат во производство на неколку нови програми, меѓу кои драми, детски серии и документарци...
Вести Свет

Рекорден приход на „Епл” на почетокот на 2021 година

Слободен печат
Приходите на компанијата „Епл” во првото тромесечје на 2021 година пораснале за 21 отсто, се дознава од најновиот финансиски извештај на компанијата објавен синоќа. Во...
Вести Свет

Батериите како клучни во стратегијата: „Епл“ планира да почне да произведува автомобили во 2024 година

Слободен печат
Американската компанија „Епл“ продолжува со развој на автономни возила и планира во 2024 година да произведе патнички автомобил што би ја користел нејзината технологија за...
Вести Свет

„Епл“ на удар во Калифорнија: Шефот за безбедност под обвинение за поткуп на полицајци со ајпади

Слободен печат
Глобалниот директор за безбедност на „Епл“, Томас Моер е обвинет дека нудел поткуп за неговите безбедносни тимови да добијат лиценци за носење оружје. Обвинението вчера...