5 C
Скопје

Tag : ВМРО – ДПМНЕ

Вести Македонија

ВИДЕО | Петрушевски: Бараме уште денеска законите од петтиот пакет да бидат ставени на дневен ред

Весна Тодоровска
Ние како опозиција бараме час поскоро законите за финансиска поддршка од петтиот пакет за исплата на плати на вработените да се стават на гласање на...
Вести Македонија Некатегоризирано Слајдер

Мицевки за Слободен печат: Во ВМРО-ДПМНЕ нема пратеници со двојно државјанство

Дестан Јонузи
Координаторот на пратеничката група на опозициската ВМРО-ДПМНE, Никола Мицевки во изјава за Слободен печат вели дека нивниот предлог-закон кој предвидува пратениците да имаат само македонско...
Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ за Рашковски: Скандали не се покриваат со оставка

Слободен печат
По оставката на поранешниот Генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара „до крај да бидат истражени аферите во кој тој наводно е вовлечен,...
Вести Македонија Слајдер

ВМРО-ДПМНЕ ги повлече амандманите на Законот за државјанство, на ред се АА/А

Весна Тодоровска
По вчерашната средба на премиерот Зоран Заев и лидерите на Алијансата и Алтернатива Зијадин Села и Африм Гаши за Законот за државјанство, ВМРО-ДПМНЕ денеска ги...
Вести Македонија Слајдер

ВМРО-ДПМНЕ: Дали комбето фатено со дрога од 800 илјади евра е на семејството Заеви?

Слободен печат
ВМРО-ДПМНЕ во врска со приведувањетои на висок полициски службеник од Прилеп, во свое партиско соопштение прашува дали е уапсен и роднина на премиерот Зоран Заев,...
Вести Македонија

ВИДЕО | Стојкова-Серафимовска: ВМРО-ДПМНЕ работи конструктивно – не сите закони кои што се предлагаат се за доброто на граѓаните

Весна Тодоровска
За денеска во Собранието на Република Северна Македонија најавена е средба меѓу комитетот за односи меѓу заедниците и здруженија на граѓани. Комитетот е едно од...
Ви Препорачуваме Колумни

ЛИДЕРСКА- за прв пат!

Љубиша Николовски
Вчера за прв пат имаше ЛИДЕРСКА СРЕДБА. Зоран Заев и Христијан Мицковски, еден на еден, сами без „партиски привезоци и засилувања“. Сите претходни беа се...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО | Велјановски: Заев докажа дека приоритет му се политиките на неговата коалиција, а не здравјето и справувањето со сиромаштијата

Весна Тодоровска
Како пратеничка група ние ќе го поддржиме сетот на закони кои треба да се донесат како поддршка за економијата во земјава и ќе учествуваме активно...
Вести Колумни Македонија

Што се „фолира“ Заев!

Идејата на лидерот на СДСМ и премиер Зоран Заев за заедничка Влада со ВМРО-ДПМНЕ не фати корен во политичката и медиумска јавност. Некако многу бргу,...
Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: За сите има вакцини за Македонија не

Слободен печат
Бројката на починати од корона се движи кон 3.500, бројката на новозаразени секој ден се зголемува, газиме во третиот бран, сите се вакцинираат, ама не...