7 C
Скопје

Tag : ВМРО – ДПМНЕ

Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Поважно е болниците да имаат кревети, отколку армијата да обезбедува болници

Слободен печат
Кризната состојба се злоупотребува од Заев за популизам. Наместо армијата да обезбедува болници, поважно е болниците да имаат болнички кревети, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку...
Вести Ви Препорачуваме Колумни Македонија

Црвените линии на ВМРО-ДПМНЕ

Љубиша Николовски
Црвените линии со кои се расфрла ВМРО ДПМНЕ од кои наводно не отстапува кога станува збор за Бугарскиот меморандум се само „тоалетно парче хартија“, со...
Вести Скопје Слајдер

ВИДЕО | Жика Стојановски: Свикувањето на вонредениот конгрес не мора да значи промена на Мицкоски

Градоначалникот на Општина Илинден, Жика Стојановски е еден од иницијаторите за свикување на вонреден конгрес, за промена на претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицковски. За...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Струите во ВМРО ДПМНЕ ја „горат“ или редефинираат партијата

Весна Тодоровска
По нецелосното, реално, вистинско и длабинско реформирање на партијата, ВМРО-ДПМНЕ нема друг начин освен да се редефинира, во „Опозициска унија“, вели за Слободен печат реформаторот...
Вести Македонија Слајдер

Митко Јанчев пред одлагање на протестот против Мицковски!

Весна Тодоровска
Поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалник на Кавадарци Митко Јанчев го чека одговорот од Комисијата за заразни болести дали може да организира протести во време...
Вести Македонија

И власта и опозицијата се обвинуваат за политиканство околу носењето на Предлог законот за заштита од заразни болести

Весна Тодоровска
Предлог – законот за заштита од заразни болести предложен од владата ќе се најде на утрешната собраниска седница. Власта има доволен број нагласови 61 за...
Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче нема стратегија, државата тоне во пандемијата

Слободен печат
Го помина цело лето без да направи подготовки, не е инвестирано во нови болнички капацитети, во услови за медицинскиот кадар, ниту пак во опрема. Се...
Вести Македонија Слајдер

Мицкоски на протестот пред Собрание: Вистинско време е  Европа да му даде на овој народ иднина без никакви уцени и условувања

Слободен печат
Денеска имаме држава, ама немаме слобода. Тврдината што ја правеа револуционерите, СДСМ ја руши парче по парче, порача од пред Собрание лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...
Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: На денот на ВМРО протестираме со автомобили во Скопје и во Штип

Слободен печат
ВМРО-ДПМНЕ соопштие дека и денеска на Денот на македонската револуционерна борба ќе организира протест со автомобили против мафијата за правдата и слободите. Протестот ќе започне од...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

„Маргини“ против партиски вработувања во „Комисијата за заштита од дискриминација“

Весна Тодоровска
Власта се плаши од „борбата“ против партиските вработувања како најголема дискриминација во државата, затоа не прифаќа во Комисијата за заштита од дискриминација да има и...