• авиони

САД го обвинија Абрамович за кршење на санкциите со извоз на авиони во Русија

Американските власти го обвинија рускиот бизнисмен Роман Абрамович за извоз на два авиони од американско потекло во Русија без лиценца, што беше потребно поради американските санкции наметнати на Москва како одговор на нејзината инвазија на Украина, пренесува Ројтерс. Во писмото, американското Министерство за трговија рече дека Абрамович во февруари ги именувал своите деца за корисници …

САД го обвинија Абрамович за кршење на санкциите со извоз на авиони во Русија Read More »