Тачи: Порано или подоцна, Србија ќе одговара за геноцидот во Косово - Слободен печат

Тачи: Порано или подоцна, Србија ќе одговара за геноцидот во Косово

На чествувањето на жртвите од масакрот врз 45 цивили Албанци во селото Рачак, што се случи на денешен ден 1999 година, Тачи побара од меѓународната заедница „да не молчи за злосторствата против човештвото”.

Претседателот на Косово Хашим Тачи, побара денеска правда за сите масакри што се случија во војната од 1998-99 година и порача дека, „порано или подоцна, Србија ќе одговара за геноцидот и етничкото чистење што го изврши во Косово”, јави дописникот на МИА од Приштина.

На чествувањето на жртвите од масакрот врз 45 цивили Албанци во селото Рачак, што се случи на денешен ден 1999 година, Тачи побара од меѓународната заедница „да не молчи за злосторствата против човештвото”.

Нивниот избор да молчат ѝ даваат простор на Србија да го негира геноцидот, иако никој на светот не може да ги негира тие злосторства против човештвото, изјави Тачи.

Претседателот на Албанија, Илир Мета, кој го посети меморијалниот центар во Рачак заедно со Тачи, порача дека секое негирање на масакрот од пред 20 години претставува „опасност од рециклирање на злосторствата во регионот”.

Меморијалниот центар во Рачак денеска го посети и поранешниот шеф на мисијата на ОБСЕ во Косово Вилијам Вокер, кој прв го посети селото на денот на масакрот и го објави извештајот за убиството на цивилите Албанци, оценувајќи го како злосторство против човештвото. Тоа беше повод за интервенцијата на НАТО против српски цели во Косово и Србија, по што во јули 1999 година беше потпишан Кумановскиот договор, со кој српските воени и полициски сили се повлекоа од Косово и се воспостави меѓународната воена мисија КФОР, која е и натаму присутна во земјата.

Почести за жртвите во Рачак денеска оддадоа и премиерот во оставка Рамуш Харадинај, лидерите на најголемите партии на Албанците во Косово, Албин Курти, Иса Мустафа, Кадри Весели, Фатмир Лима, претставници на Безбедносните сили на Косово (ФСК) и на други државни институции и други личности од јавниот живот во Косово.

Прочитајте и...  Меркел: Во март сакаме започнување на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Прочитај повеќе

Харадинај: Германија го симна Косово од Листата на држави за верификација на безбедноста

Слободен печат

Епидемиолози ќе ги пречекаат кинеските туристи кои пристигнуваат во Србија

Слободен печат

Четириесет официјални претставници ќе му поднесуваат извештај на Борис Џонсон за ЕУ

Слободен печат

Џафери го честита изборот на Коњуфца за нов спикер на косовското собрание

Слободен печат

Поради недоволен број на жени, оспорени овластувањата на македонската собраниска делегација во Стразбур

Слободен печат

По повеќе од две години конечно е подготвен планот на Трамп за израелско-палестински мировен процес

Слободен печат

Остави Коментар

six + one =

Прочитај повеќе

Каталонскиот регионален Парламент му го одзеде пратеничкото место на Квим Тора

Слободен печат

Земјотрес го потресе Иран

Слободен печат

Жртва на „Јавна Соба“: Државата да ги казни тие што ми го нарушија угледот!

Мирослава Бурнс

Њујорк ja потврди позицијата на водечки глобален финансиски центар

Слободен печат

Албанската опозиција бара измени на територијалната поделба на земјата

Слободен печат

Стапуваат на сила препораките и мерките за загадување во Скопје и Тетово

Слободен печат