8 C
Скопје

СЗО постигна напредок во преговорите со „Фајзер“ за дистрибуција на вакцини во посиромашните земји

Светската здравствена организација (СЗО) постигна напредок во преговорите со компанијата „Фајзер” за вклучување на нивната вакцина против Ковид-19 во портфолиото на вакцини што ќе бидат дистрибуирани во посиромашните земји, изјави денеска високиот советник на СЗО, Брус Ајлвард.

– Ние сме во детални разговори со Фајзер. Веруваме дека ќе имаме пристап до тој производ многу скоро, рече Ајлвард на состанокот на извршниот одбор на СЗО.

Шемата за размена на вакцини на СЗО – Ковакс треба да започне со дистрибуција на вакцини во сиромашните земји и земјите со среден приход во февруари.

Прочитајте и...  Новата Daikin Perfera – парапетна единица за беспрекорен домашен амбиент

Поврзани вести

Родителите на исчезнатите млади момчиња апелираат до Вучиќ да не објавува фотографии и снимки од монструозните убиства на кланот на Веља Невоља

Слободен печат

ВИДЕО | Забавата поради која Неделковски и Пандов завршија во полиција

Слободен печат

Маричиќ потврди дека Русковска е обвинителот со кој се сретнал во петокот

Слободен печат

Амбасадорот Коснет ја потврди поддршката на САД за ЕУ ​​во дијалогот Белград-Приштина

Слободен печат

САД на Јапонија и ги предаде таткото и синот кои му помогнаа на поранешниот претседател на „Нисан”, Карлос Госн да побегне во Либан

Слободен печат

Најмалку пет лица повредени во протестите во Багдад

Слободен печат

Остави Коментар