СЗО: Не политизирајте со одлуки за повторно отворање училишта

Светската здравствена организација соопшти денеска дека одлуките за повторно отворање на училиштата не треба да бидат политички, туку дел од пошироката стратегија за борба против Ковид-19.

Извршниот директор на СЗО за програми за итни случаи, Мајк Рајан, рече дека ваквите одлуки бараат да се погледне над тоа како училиштата, работните места или објектите за долготрајна нега реагираат индивидуално на епидемијата на коронавирусот.

Изјавата е дадена во време кога официјалните лица на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп се повеќе повикуваат на отворање на училиштата во САД.

-Треба да се фокусираме на сеопфатна долгорочна стратегија што се фокусира на сите истовремено, рече Рајан.

Тој посочи дека државите треба да нocат одлуки врз основа на околностите што преовладуваат во нив или сегашното ниво на пренесување.

Прочитајте и...  МЗ: Вирусот најризичен за постарите лица, почитувањето на мерките за заштита од сите е клучно за нивна заштита

– Не можеме да ги претвориме училиштата во уште еден политички фудбалски натпревар во оваа игра. Не е фер за нашите деца. Мораме да донесуваме одлуки кои се засноваат на најдобрите интереси на нашите деца, без оглед дали се тоа нивни образовни или здравствени интереси, рече Рајан.

Прочитај повеќе

Истражување: Италијанците со антитела за коронавирус шест пати повеќе од официјално заразените

Слободен печат

Слика со портрет на Македонец од 1726 година – најстар запис за населувањето на Македонците во Војводина

Миа Агенција

Регистрирани се 390 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Ураганот Исаја ја погоди Северна Каролина

Слободен печат

Д-р Андоновски: Маската задолжителна за деца над 10 години, треба да има задолжен човек на самиот влез во училиштата кој ќе мери температура

Слободен печат

Пецас денеска ќе ги соопшти промените во грчката влада

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Расте бројот на пациенти на интензивна нега во Франција

Слободен печат

Засилени мерките на Филипините: Повеќе од 27 милиони луѓе се повторно во карантин

Слободен печат

Филипче: Пациентите со трансплантирани бубрези се во добра здравствена состојба

Слободен печат

„Те молам немој да ме застрелаш“: Објавена нова снимка од апсењето на Џорџ Флојд (ВИДЕО)

Слободен печат

Бунт во затвор во Еквадор: Деветмина затвореници загинаа, а 20 се повредени

Слободен печат

Претседателот Пендаровски ќе го отвори јубилејното 60-то издание на Охридско лето

Слободен печат