Свети Николе бара пункт за тестирање за коронавирус, за да не патуваат жителите до Велес

Во Свети Николе состојбата со вирусот е загрижувачка. Општинскиот кризен штаб бара отворање пункт за земање на брисеви во Здравствениот дом, со цел оние кои се сомнителни случаи да не патуваат во Велес. Градоначалникот на општина Свети Николе, Сашо Велковски вели дека на територијата на општините Свети Николе и Лозово моментално има 198 заразени лица од Ковид-19, а 132 лица се во самоизолација по основ на контакт со заболени лица. Сите заразени лица се со полесни симтоми на болеста и вон животна опасност.

–На седницата се донесе одлука да се побара помош од екипи на ЦЈЗ Велес да отвориме пункт во Нов здравен дом, каде ќе можат да се земат брисеви на заболените лица од Ковид-19 кои досега мораа да одат на тестирање во Велес за да се утврди дали лицата се оздравени од коронавирусот. Со ова ќе ги намалиме трошоците за превоз за лицата но и намалување на бројот на транспорт од здравствениот дом во Свети Николе, вели Велковски.

Прочитајте и...  Пендаровски домаќин на неговиот словенечки колега Пахор (ФОТО+ВИДЕО)

Со цел подобро справување со вирусот, донесена е  одлука за барање на санитетско возило за потребите на Здравствениот дом, со што ќе се подобрат услугите на граѓаните на општина Свети Николе.

-За потребите на Црвениот крст Свети Николе, донесовме одлука да побараме возило од Црвениот крст на РСМ со цел навремена дистрибуција на потребни лекови и храна на заразените лица и лицата во самоизолација, вели Велковски.

Штип и денеска со двоцифрена бројка на новозазрени во здравствениот билтет. Епидемиолозите регистрираат 16 нови позитивни случаи на Ковод-19. Последните три дена се појавиле по еден или два случаи во шест нови конфекции, а заразените се јавуваат веќе со симптоми за да им се земат брисеви. На Инфективното одделение денеска се лекуваат 46 пациенти, а во извештајот кој го праќа Клиничка болница евидентиран е и еден штипјанец, кој починал, но како што велат бил негативен на коронавирусот, а  пред една недела е донесен од Домот за стари лица во Радовиш.

Прочитајте и...  МВР продолжува да казнува, 647 лица не носеле заштитна маска

Прочитај повеќе

Бројот на заразени со коронавирус во Франција надмина 500.000

Слободен печат

Дождот ја преполни канализацијата во Мексико: Сите се изненадија што пронајдоа во неа (ВИДЕО)

Слободен печат

Стопанските комори се задоволни од четвртиот пакет мерки за поддршка на компаниите и граѓаните

Воен авион се урна во Украина, најмалку 20 лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат

Српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ почина на 74-годишна возраст

Слободен печат

Кривокапиќ: Политичката судбина на Ѓукановиќ и Марковиќ ќе биде онаква како што заслужуваат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силно невреме во Црна Гора: Обилните врнежи предизвикаа поплави во Котор и Тиват (ВИДЕО)

Слободен печат

Пендрекот лесно се крева врз Роми

Валентина Т

Сообраќајот на автопатот Тетово-Скопје вечерва блокиран заради поскапувањето на струјата

Слободен печат

Навални им се заблагодари на руските доктори и пилоти: Ви благодарам, вие сте добри луѓе (ФОТО)

Слободен печат

Лајчак: Дијалогот меѓу Белград и Приштина е одложен поради пандемијата

Слободен печат

Пожарот во Хуавеј го доби својот епилог: Пронајдени телата на три лица, пожарот „волшебно“ избил во истражувачкиот дел

Слободен печат