1 C
Скопје

Средба на Касами и Рикер во Вашингтон

Лидерот на Движењето Беса, Билал Касами, партија која е во предизборна коалиција со СДСМ за изборите на 12 април, кој е во посетата на САД, се сретна со помошникот државен секретар за Европа и Евроазија и поранешен американски амбасадор во земјава, Филип Рикер.

– Се сретнав со амбасадорот Филип Рикер во Стејт департментот, каде имавме многу плоден разговор за случувањата во Северна Македонија. Го информиравме амбасадорот за последните случувања и за коалицијата СДСМ-Беса како победничка коалиција. Имаше позитивна оценка од амбасадорот и сите дипломати овде во САД за оваа коалиција, која е коалиција за иднината на Северна Македонија, вели Касами во видео изјавата објавена на неговиот профил во Фејсбук.

Прочитајте и...  Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски" се заменува со уставното име, велат од Комисијата

Поврзани вести

ДРАМАТИЧНО ВИДЕО: Извлечени седум од 22 кинески рудари затрупани пред две недели

Слободен печат

СДСМ: Стандардот на припадниците на Армијата и понатаму ќе расте

Слободен печат

Џонсон се радува на соработката со Бајден

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на законот за попис и целосен консензус

Слободен печат

Без струја утре Аеродром и Бутел

Слободен печат

САД и ЕУ ја осудија употребата на сила на протестите во Русија

Слободен печат

Остави Коментар