-4 C
Скопје

Tag : филип рикер

Вести Македонија

Рикер: Членството на Северна Македонија во НАТО – огромен исчекор напред по историскиот Преспански договор

Слободен печат
Го чествуваме фактот дека дури и во година на пандемија, успеавме да ја внесеме Северна Македонија во НАТО како 30. земја членка на Алијансата, изјави...
Вести Македонија

Ахмети-Рикер: Да се работи на унапредување на судството и односите со соседите

МИА агенција
Вршителот на должност помошник – државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер на денешната средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети во...
Вести Македонија

Димитров-Рикер: Северна Македонија и САД отпочнуваат нова етапа во меѓусебните односи и соработка како сојузници во НАТО

МИА агенција
Поддршката на САД за евроатлантските интеграции на Северна Македонија беше и останува суштинска за постигнувањето долгорочна стабилност, натамошна демократизација и просперитет на земјата и на...
Вести Македонија

Рикер до ВМРО-ДПМНЕ: Заврши времето за играње политички игри

Мими Шушлеска Петкова
Заврши времето на играње политички игри, мора да се оди напред за доброто на државата и граѓаните, порача помошник државниот секретар на САД, Филип Рикер,...
Вести Македонија

Заев: Да го направиме последниот исчекор со опозицијата и да го однесеме законот за СЈО

Досега 21 земја го ратификуваше протоколот за членство во НАТО, а САД го почнаа процесот и очекуваме во септември или октомври оваа постапка да биде...
Вести Македонија Некатегоризирано

ВО ЖИВО: Прес-конференција на премиерот Зоран Заев и Филип Рикер

Слободен печат
Проследете ја во живо прес-конференцијата на премиерот Зоран Заев и вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, кој...
Вести Македонија

Рикер утрово имаше средба со Димитров

МИА агенција
Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, изутринава со средба со шефот на дипломатијата Никола Димитров во МНР,...
Вести Македонија

Рикер во Скопје на средби со Заев, Пендаровски, Џафери и со опозицијата

МИА агенција
Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер, кој престојува во работна посета на нашата држава, денеска во Скопје...
Вести Македонија

Филип Рикер во Битола: Градот има стратешка позиција и во економскиот и во политичкиот живот на земјата

МИА агенција
Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, придружуван од американската амбасадорка во земјава Кејт Бернс денеска ја посети...