Србија ќе воведе задолжителен ПЦР тест и 14-дневна изолација за странците

Членот на српскиот кризен штаб, епидемиологот Бранислав Тиодоровиќ изјави дека Србија планира воведување на задолжителен ПЦР тест и 14-дневна изолација за странците кои доаѓаат во оваа земја.

Тој истакна дека на седница на Кризниот штаб, што ќе се одржи оваа недела, ќе биде прецизно на кои земји тоа ќе се однесува.

Според него, Србија сега има подобра епидемиолошка состојба од пред еден месец и тоа треба да го зачува.

-Ќе мораме да го сториме тоа, но само врз основа на согледување на епидемиолошката состојба во земјите околу нас. Нема многу дилеми за Бразил и Индија, но мора да имаме добра проценка за европските земји, кажа Тиодоровиќ.

Тој оцени дека е важно да се одржат економските врски, прометот на луѓе и стоки, но мора да се води грижа и за епидемиолошката состојба.

Прочитајте и...  Виц на денот: Папагал

-Таа одлука ќе ја донесеме во наредните неколку дена. Веќе разговаравме за тоа, но не прецизиравме за кои земји ќе се однесува мерката, кажа тој.

Според Тиодоровиќ за странците ќе се воведе мерка на задолжителен негативен ПЦР тест, не постар од 72 часа, како и мерката изолација од 14 дена, затоа што Србија сега има подобра состојба што се однесува на заболените со ковид 19, отколку многу европски и светски земји.

-Во моментов сме отворени за целиот свет. Мора да внимаваме на Јужна Америка, дел од Азија, па дури и на САД. Мора јасно да кажеме за кои земји ќе се однесува задолжителниот тест и за кои земји ќе остане како и до сега. Тоа мора внимателно да се анализира, заклучи тој.

Прочитајте и...  Овие училишта добија дозвола за физичка настава

Прочитај повеќе

Две починати лица, 152 нови пациенти и 126 оздравени од ковид-19 во земјава за изминатото деноноќие

Слободен печат

Холштајн: Сакаме првата Меѓувладина конференција да се одржи за време на германското претседателство со ЕУ

Слободен печат

Хрватска останува на словенечката листа на епидемиолошки небезбедни дестинации

Слободен печат

ПОЛИЦИСКА БРУТАЛНОСТ НА ДЕЛО: Тројца полицијаци претепаа Роми во Битола (ВИДЕО)

В.Т.

ЕУ бара решителна борба против ковид-19 во вториот бран за да се избегне реприза на првиот

Слободен печат

Мицотакис со видео-порака до граѓаните: Целосен карантин не е опција

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Прилеп ситуацијата со ковид-19 сериозна, неопходна е монтажната болница

Слободен печат

Банкарските сметки на Навални се замрзнати

Слободен печат

Спасовски: Нема толеранција за говорот на омраза, мора добро да се превенира

Слободен печат

Скопје ќе стане центар за борба против лажни вести на јужното крило на НАТО

Лука Андреев

Мирен протест на учениците и просветните работници во Атина

Слободен печат

Заедницата на српски општини сè уште е камен на сопнување на Вучиќ и Хоти. Не знае дали следниот состанок во Брисел ќе се одржи

Илинка Иљоска