Спасовски: Обвинителството да покрене постапка за бегството на Груевски

Најдобро е пропустот за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски да го утврди обвинителството и да покрене постапка,  вели министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Како што изјави денеска Спсовски, тој не се чувствува повикан од ставот во обраќањето на претседателот Стево Пендаровски дека е разочаран што една година по бегството на Груевски, сè уште нема извештај од институциите за тоа како избега Груевски.

– Јас не се чувствувам воопшто повикан затоа што начинот на којшто се случи тоа го покажува точно пропустот, но најдобро е тој пропуст да го утврди Обвинителството и да покрене постапка во однос на секој настан кој ќе ни се случува затоа што ако немаме покренување постапки, ако немаме казнивост тогаш може да ни се повторуваат овие дела. За тоа говорам цело време, изјави Спасовски, одговарајќи на новинарски прашања по почетокот на активностите за изградба нанова зграда за Одделот за крим техника при Министерството за внатрешни работи.

Прочитајте и...  Социјално загрозените лица и самохраните родитетели од Прилеп нема да плаќаат комуналии за април и мај

Спасовски дополни дека извештајот од внатрешната контрола во МВР за бегството на Груевски е предаден веднаш во Јавното обвинителство и оти на јавноста ќе и бидат соопштени информации кога ќе биде затворена истрагата.

– Истрагите не може да ги водиме во јавност и преку камери, тие се водат во ЈО и кога ќе дојде моментот на затворање на истрагата се соопштува во јавност, наведе Спасовски.

Прашан дали очекува да биде идниот технички премиер, тој повтори дека е подготвен сум да се бори за уште еден мандат на Владата, без оглед на тоа, како што вели, дали ќе биде на одредена позиција или само потпретседател на СДСМ.

– Таа работа никој не може да ни ја земе за да направиме се СДСМ да биде идниот мандатар, рече Спасовски.

Прочитајте и...  Нимиц: Прашањето за името задираше директно во срцето на идентитетот и националното чувство на безбедност

Прочитај повеќе

На секои 15 минути доаѓа возило со ковчег, блиските имаат 5 минути да се простат од покојникот: Погреби во Шпанија во време на коронавирус (ФОТО)

Слободен печат

Поведена постапка за три лица кои го прекршиле полицискиот час во Гостивар

Слободен печат

Брачна двојка од Шпанија го победи коронавирусот: Заедно се 65 години, не се одвојуваа ниту во болница

Слободен печат

Продавниците се претворија во куќи на стравот: Австријците со страв пазарат (ФОТО)

Слободен печат

Автобусите на ЈСП „Скопје“ нема да превезуваат патници за време на викендот

Слободен печат

Војската на САД тврди дека го убила лидерот на групата Ал Шабаб

МИА Агенција

1 comment

НЕВЕН ГНЕВЕН 25/12/2019 - 14:22 at 14:22

Ако не беше МВР, Груевски и сега ќе си беше во Македонија.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мнучин: Потребни се уште 250 милијарди долари кредити за малиот бизнис

МИА Агенција

Повеќе од четири милијарди лица во карантин во околу 100 земји во светот

МИА Агенција

МРТВ ќе емитува 4 нови телевизиски канали, еден посветен на децата

Слободен печат

Продолжува проклетството на Кендиеви: Пронајдено телото на внуката на Кенеди, се трага по нејзиниот 8-годишен син (ВИДЕО)

Слободен печат

Помпео уште еднаш и честита на нашата држава за влезот во НАТО

Слободен печат

Продолжени роковите за барања на правото за остварување на пензиско и инвалидско осигурување

Слободен печат