Собранието го одбележа октомври – светски месец за борба против ракот на дојката

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Жаклина Пешевска преку собраниската говорница предложи Парламентот да го одбележи месецот на борба против ракот на дојката. Таа рече дека Октомври е светски месец за борба против ракот на дојката и дека во знак на поддршка и македонското собрание треба да го одбележи.

– Месец октомври е месец за борба против ракот на дојката. Според светската статистика на една од осум жени и се дијагностицира канцер на дојка, а тоа значи дека на секој три минути имаме по една жена на која и е констатирана таква болест. На секои 13 минути по една жена ја губи битката со оваа болест. Предлагам во оваа битка да стоиме заедно и сите да носиме розеви панделки. Во борбата против ракот на дојката ќе стоиме сите пратенци заедно. Да го обоиме собранието во розово, рече Пешевска.

Прочитајте и...  Одделот за неврологија во гостиварската болница се отвора за болни од Ковид

Ваквиот предлог во собранието помина со аплаузи. Спикерот Талат Џафери рече дека овој предлог ќе биде прифатен од сите пратеници без гласање.

– Имајќи во предвид дека иницијативата е хуманитарна, се прифаќа. Не е битно кој го дал предлогот дали власта или е од опозицијата, битно е да е од пратеник, рече Џафери.

Поврзани вести

ВИДЕО: И мртвите немаат мир, азербејџански војници сквернават ерменски гробови

Слободен печат

Откриено која крвна група е поотпорна од другите во однос на коронавирусот

Слободен печат

Турција бележи негативни рекорди, 182 смртни случаи од ковид-19 во последното деноноќие

Слободен печат

ВИДЕО: „Бомба“ или само петарда: Откриена вонбрачната ќерка на Путин, тинејџерка е и милионерка!?

Слободен печат

Костовски до Заев: Не е доволно да се каже дека е Македонец, нека одговори на некои прашања

Слободен печат

Техеран: Протести поради убиство на истакнат научник

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian