Словенечките медиуми: Картата со „голема Унгарија“ на Орбан е провокација

Дел од словенечките медиуми како провокација ја оценуваат постапката на Виктор Орбан, кој на социјалните мрежи објави карта на „голема Унгарија“, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Интернет страната на Поп ТВ, во текст до наслов „Нова орбанова провокација со карта на голема Унгарија?” пишува дека во мапата која ја објави унгарскиот премиер влегува и словенечката област Прекмурје.

– Ова не е прва провокација на Орбан. Само лани тој си дозволи уште две. Минатата година во април и унгарската амбасадорка во Словенија Едит Зилагине Баторфи се фотографираше и позираше пред карта на „голема Унгарија”, пишува медиумот.

Инаку, на објавената мапа реагираше и поранешната хрватска премиерка Јадранка Косор, која на твитер праша дали некој во Хрватска ќе преземе нешто по ваквите објави на Орбан.

Орбан повторно на Фејсбук провоцира со карта на „голема Унгарија” (ФОТО)

Прочитајте и...  Филипче: Агресијата кон докторите да се замени со жалби и поплаки до Министерството за здравство

Прочитај повеќе

Нездрава навика: Американец почина од секојдневно јадење на гумени бонбони

Слободен печат

Ирска ги тргна Германија, Полска и Литванија од т.н. „зелена листа“

Слободен печат

Трамп исвиркан додека оддаваше почит на судијката Рут Бадер Гинсбург (ВИДЕО)

Слободен печат

Црн ден во Велика Британија: Рекордни 6.643 случаи на ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

Србите на Косово со благодарност до Трамп: „Езеро Трамп“ и „Мост Трамп“ на Газивода (ФОТО)

Слободен печат

Реакција на битолската болница: Во ниту еден момент не беше одбиена интервенција за пациентите од сообраќајната несреќа

Слободен печат.

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Митрополит Амфилохие: Новата власта да ја залечи Црна Гора од „братоубиства и богоубиства“

Слободен печат

Маричиќ: Повеќе ќе нема пресуди во четири очи, ниту на телефон

Слободен печат

Претепаните Роми од битолската полиција сведочеа во живо: Не малтретираа како стока, не тепаа и држеа во станица до 5 сабајле (ВИДЕО)

Слободен печат.

Вучиќ пристигна во Истанбул, Ердоган го дочека со најголеми почести

Слободен печат

Екс унгарски европратеник во тесно: Ослободен од обвинение за шпионажа, но не и за проневера на европски пари

Слободен печат

Германците го менуваат шефот на воената разузнавачка служба

Слободен печат