Слободен печат на Инфективна клиника: Коронавирусот постои и никој не е имун на него (ФОТО+ВИДЕО)

Денеска на Клиниката имаше 40 пациенти, меѓу нив ќе видите и некој познат лик, политичар или од другиот јавен живот, никој не е имун на ковид-19.

Мала вознемиреност и напнатост, но голема раздвиженост по ходниците и собите, медицински персонал со заштита опрема растрчан низ ходниците, се дава терапија, се прават испитувања, се носат мобилни апарати. Ваква е атмосферата на Клиниката за инфективни болести во која повеќе од два месеци лекарите, медицинските сестри и другиот персонал неуморно се борат за животот и здравјето на пациентите кои се инфицирани со вирусот ковид-19.

Собите се полни со пациенти, некои веќе во подобра состојба, среќни дека ја добиле битката со болеста. Други пак во лоша состојба, се борат за секој следен здив. Има и такви кои, иако се чувствуваат подобро и се во очекување на пуштање дома, сепак се со тажни изрази на лицата бидејќи некој близок од нивното семејство не успеал да се излекува. Најтажна глетка е секако на интензивната нега каде животот на пациентите се одржува со апаратите кои дишат наместо белите дробови на пациентите, во очекување со терапијата која им се дава здравствената состојба да се  подобри.

Прочитајте и...  Дјук: Трамп размислуваше за продажба на Порторико по ураганот Марија

Она што паѓа во очи кога се движите низ собите е дека клиниката дефинитивно се модернизирала, па може да се видат нови кревети, монитори, нови респиратори, подвижни рентген апарати и други најсовремени апарати за следење на состојбата на пациентите.

Денеска на Клиниката имаше 40 пациенти, меѓу нив ќе видите и некој познат лик, политичар или од другиот јавен живот, никој не е имун на ковид-19. Бројките велат дека во овој период низ оваа клиника поминале 317 пациенти, од кои 210 си заминале во добра здравствена состојба, излекувани од ковид-19. Тоа не се само бројки туку реални луѓе кои без разлика дали верувале или не во тоа дека вирусот постои сепак завршиле на Клиниката за инфективни болести.

Фотографии и видео: Драган Митрески

Прочитај повеќе

Отфрлени кривични пријави поднесени од дополнителниот заменик министер и техничкиот министер за внатрешни работи

Слободен печат

На паркингот на Средно Водно се паркирале 282 возила

Слободен печат

Косово воведе задолжителен тест за коронавирус за влез на Македонците

Слободен печат

Казни за 147 непрописно паркирани возила

Слободен печат

Потврдени 88 нови случаи со Ковид-19 во последните 24 часа, починаа три лица

Михаило Донев

Во Гостивар гласаа заболените од Ковид-19 и лицата во изолација

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Банкротираше бренд кој постои два века и кој беше одговорен за облекувањето на 40 претседатели

Слободен печат

Флорида стана најзагрозено жариште во САД: За еден ден регистрирани над 15.000 новозаразени лица

Слободен печат

Јужна Америка и Карибите станаа втор најпогоден регион по смртни случаи од Ковид-19

Слободен печат

Прилеп ќе ги дезинфицира пристапите до избирачките места

Слободен печат

Покрената истрага против поранешен босански министер: Правел пена-забава во река, пуштил хемикалии во реката (ВИДЕО)

Слободен печат

Технолошки гигант ќе вложи милијарда долари во економско опоравување на Италија

Слободен печат