Скопските ковид-центри со 34 хоспитализации за 24 часа: Вкупно се лекуваaт 286 пациенти, има 119 слободни кревети

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализирани 34 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 286 потврдени и суспектни лица за ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, соопшти Министерството за здравство (МЗ).

Во последното деноноќие, на интерните клиники имало 11 приеми. Во ковид-центарот во ГОБ „8 Септември” имало 15 нови приеми на пациенти, а на Инфективната клиника 10 во текот на вчерашниот ден. Во изминатите 24 часа се пуштени 35 оздравени пациенти.

Во моментот во ковид-центарот на Клиниката за кожни болести се лекуваат 20 пациенти, на Клиниката за неврологија – 22, а на Институтот за ТБЦ се примени вкупно 17 пациенти со симптоми на коронавирусот. Во ковид-центарот на Клиниката за нефрологија моментно се сместени 18 пациенти додека на Клиниката за гастроентерохепатологија лежат 16 пациенти.

Прочитајте и...  Усвоена завршната сметка на ДИК за 2020 година

Во ГОБ „8 Септември” има вкупно 95 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 78 пациенти, додека во Институтот за белодробни заболувања кај деца Козле има 19 пациенти. Вкупно 286 пациенти потврдени и сомнителни за ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во болниците во главниот град. Голем дел од пациентите се на кислородна поддршка.

Бројот на приеми во изминатите денови е стабилен и изутрината до 8 часот имало 119 слободни места.

Поврзани вести

Мијалков се обезбедува во куќен притвор со полициско присуство, СВР Скопје немало технички можности за аудио и видео надзор

Слободен печат

Ѓукановиќ отповика бројни амбасадори вклучувајќи го и амбасадорот во Белград Тарзан Милошевиќ

Слободен печат

Обвинителствата кубурат со кадар: Предметите пропаѓаат во „кадровската дупка“

Лука Андреев

Советот на министри на БиХ ја усвои реформска програма за НАТО

Слободен печат

Османи на министерски состанок на Алијансата: Ги чувствуваме последиците на севкупниот неуспех за обезбедување на вакцини

Слободен печат

Велешкиот Народен музеј доби седум проекти, четири од музејската и три од галериската дејност

Слободен печат

Остави Коментар