Скопје ЗОО: Повредениот лебед излекуван и однесен во мирно живеалиште (ФОТО) - Слободен печат

Скопје ЗОО: Повредениот лебед излекуван и однесен во мирно живеалиште (ФОТО)

Зоолошка градина Скопје на својот Фејсбук профил објави дека повредениот лебед кој бил пронајден во Градскиот Парк бил излечен и однесен во ново живеалиште.

Фото: Фејсбук

„Повредениот лебед којшто беше најден во Градски Парк е рехабилитиран, лекуван и конечно однесен во мирно и тивко живеалиште.

Лебедот беше пронајден во езерото во Градски Парк, за жал повреден од човечка сурова рака и со речиси откинато ноџе. Ногата беше оперирана, лекувана и ампутирана. Во Зоо Скопје го помина периодот на лекување, рехабилитација и адаптација, а сега мирно плива во езерцето опкружено со зеленило на имотот на Етно Село Тимчевски Куманово. Нашиот тим секако ќе продолжи да го посетува, а во Етно Село за него ќе се грижат љубители на животни.

Апелираме до сите- Не ги повредувајте животните, пружете љубов и внимание. Учете ги најмалите секогаш да застанат во нивна одбрана затоа што за жал се беспомошни кога е во прашање суровоста на човекот.“, напишаа од скопската Зоолошка градина.

Фото: Фејсбук

Прочитај повеќе

Колинда по истекувањето на мандатот ќе го искористи правото на плата и канцеларија

Слободен печат

Силниот земјотрес во Турција фатен во живо во телевизиско студио (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дожд од игуани на Флорида поради ниските температури (ВИДЕО)

Слободен Печат

Најмалку 11 загинати во нов милитантен напад во Алепо

Слободен Печат

Расте билансот на жртви и повредени во стравичниот земјотрес во Турција

Слободен печат

Научник пред три месеци ја предвиде епидемијата: Колку е опасен корона вирусот?

Слободен Печат

Остави Коментар

fifteen + seventeen =

Прочитај повеќе

Астероид ескплодираше во близина на Земјата, неговите остатоци се разлетаа во Северна Америка (ВИДЕО)

Слободен печат

Се зголемува бројот на повредени: Опожарена зграда по разорниот земјотрес во Турција (ВИДЕО)

Слободен Печат

Пендаровски и Мишел се согласија дека иднината и судбината на Македонија е европска

МИА Агенција

Османи: Македонија е подготвена да ги почне преговорите со ЕУ

Слободен Печат

Поглед во Вухан – епицентарот на епидемијата на опасниот корона вирус

Слободен печат

Научниците ги открија причините за најголемата експлозија во Вселената

Слободен Печат