СЈО и Републичкото обвинителство побараа одлагање на судењето Транспортер

Одложено е судењето за „Транспортер“ за 23 септември. Во Кривичниот суд утрово пристигнале две барања за одлагање на денешната главна расправа.

Едното од СЈО, другото барање за одлагање стигнало од републичкото обвинителство. Ова одлагање доаѓа на ист ден кога Советот на јавните обвинители има закажано седница за враќање на обвинителите на СЈО во матичните обвинителства.

Во судница не присуствуваше обвинителот кој го води случајот за „Транспортер“, обвинетиот Љупчо Стефановски е на боледување, а судијката Добрила Кацарска ќе провери од што боледува, бидејќи долго време се нема појавено на главна расправа.

Во „Транспортер“ првообвинет е поранешниот градоначалник на Битола Владимир Талески.

Прочитајте и...  Во стан во Центар пронајден починат маж

Прочитај повеќе

За два месеци во гостиварско 160 лица го прекршиле полицискиот час

Слободен печат

Во стан во Центар пронајден починат маж

Слободен печат

Жена од Кичево во својот подрум пронашла минофрлачка мина

Слободен печат

По семејна расправија кичевец се обидел да го запали семејниот стан

Слободен печат

Верижен судир на пет возила во Битола

Слободен печат

АХВ откри измамник: Сопственик на фирма препакувал и продавал јачменова трева во прав „без глутен“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Возило прегази пешак кој им подлегна на повредите

Слободен печат

Обвинителен акт против жител на Добри Дол за поседување оружје

Слободен печат

Наместо да седат во карантин излегувале и недолично се однесувале низ Охрид

Слободен печат

Среде пат оставено малолетно момче со прострелна рана на ногата

Слободен печат

Над 20 наставници од Драчево изготвувале лажни сведителства за основци

Слободен печат

Сообраќајка во Тетово, повредени шестгодишно дете и неговата мајка

Слободен печат