Швајцарски медиум: Во тек се подготовки за самитот Бајден-Путин во Женева

Џо Бајден и Владимир Путин
Џо Бајден и Владимир Путин / Фото: Колаж на Слободен печат

Во тек се подготовките за „планираниот” самит на американскиот и рускиот претседател Џо Бајден и Владимир Путин, а швајцарскиот дневен весник „Тагес-Анцајгер” тврди дека Швајцарија ќе биде домаќин во јуни.

Американската мисија веќе пристигна во Женева, тврди швајцарскиот весник, повикувајќи се на „сигурни извори”.

На Твитер се појавија пораки во кои се вели дека слетувањето на необичен американски транспортен авион е забележано на аеродромот вчера.

Весниокот додава дека времето и местото на состанокот меѓу Бајден и Путин не се познати, но  исто така наведува дека самитот најверојатно ќе се одржи во Женева во следните неколку недели.

Минатата недела рускиот весник Комерсант ја спомена Женева како најверојатна локација за самитот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот