Схинас вели дека одлуката на Сунак да ја откаже средбата со Мицотакис е „небританска“

Фото: EPA-EFE/KENZO TRIBOUILLARD / POOL

Небритански, според потпретседателот на Европската Комисија Маргаритис Схинас, е ставот на премиерот на Велика Британија Риши Сунак да ја откаже средбата со неговиот грчки колега во Лондон.

Во интервју за австралиската телевизија Еј-Би-Си њуз, Схинас коментираше дека за оваа „неверојатна ситуација“, како што ја карактеризираше откажаната средба, дознал штом слетал во Канбера и ја изрази неговата изненаденост од одлуката на Сунак.

-Добро ја знам Велика Британија, студирав во Велика Британија, живеев таму и е зачудувачки како британскиот премиер може да стигне до тоа да одбие да разговара со некој со кој не се согласува. Ова е толку небританско, што понебританско не може да биде. Не можам да најдам зборови за тоа што се случи, истакна Схинас.

Паралелно, потенцираше дека „не постои сомнеж дека скулптурите би требало да се вратат онаму каде што припаѓааат, а тоа е Музејот на Акропол“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот