16 C
Скопје

Секое трето дете во Германија има проблем со менталното здравје поради пандемијата

 Експертите за ментално здравје на децата во Германија изразија зголемена загриженост во врска со затворањето на училиштата и ограничувањата што го влошуваат стресот на пандемијата кај 13,7 милиони деца и тинејџери во земјата. Тие ја потенцираат можноста за идна криза поради менталното здравје, објави Гардијан.

Едно од секои три деца страда од пандемска анксиозност или депресија или има психосоматски симптоми како што се главоболки или стомачни болки, покажа неодамнешното истражување на медицинскиот центар на универзитетот Хамбург-Епендорф.

Децата од семејства со ниски примања и семејствата на имигранти се непропорционално погодени, покажува студијата.

– Сè уште немаме долгорочно истражување, но има многу докази за зголемување на хоспитализациите и пренатрупаноста на сеанси со психолози поради кризата, рече Џулија Асбранд, професорка по детска и младинска психологија на Универзитетот Хумболт во Берлин.

Прочитајте и...  Актерката Џенифер Анистон ќе стане мајка на 52 години

Поврзани вести

Како вистинска лавица дочека уште еден роденден: И покрај тешката болест, актерката не се предава и сe уште верува во чудо!

Слободен печат

Кетрин Зита – Џонс: Едвај чекам да остарам за да јадам слатки

Слободен печат

ВИДЕО | Ви здодеа изгледот на вашата стара кујна? Погледнете како со малку средства да ја претворите во нова и модерна!

Слободен печат

Кој период од денот телото согорува најмногу калории?

Слободен печат

ФОТО | Со малку труд претворете ја терасата во вистинска оаза за уживање: Пронајдовме 10 одлични идеи за уредување!

Слободен печат

Како изгледа Саманта Фокс денес: Најфотографираната жена во Велика Британија во 80-тите години

Слободен Печат

Остави Коментар