Сан Антонио го повлекува дресот на Тони Паркер

Челниците на Сан Антонио спарс објавија дека ќе го повлечат дресот со број 9 кој го носеше Французинот Тони Паркер кој пак летово замина во кошаркарска пензија.

Дресот на Паркер ќе биде повлечен на свечена церемонија на 11 ноември за време на натпреварот на Сан Антонио против Мемфис гризлис.
Тони Паркер ќе стане 10. кошаркар во историјата на петкратниот НБА шампион чиј дрес ќе биде повлечен од употреба, претходно „мамузите“ тоа го сторија и со Брус Боувен (12), Тим Данкан (21), Шон Елиот (32), Џорџ Гервин (44), Емануел Џинобили (20), Ејвори Џонсон (6), Џони Мур (00), Дејвид Робинсон (50), Џејмс Сајлас (13).

Тони Паркер во Сан Антонио пристигна во 2001 година откако беше избран како 28 избор на драфтот.  Французинот дури 17 години од вкупно 18 во кариерата, настапуваше за Сан Антонио спарс и притоа успеа да освои четири шампионски титули.

Прочитајте и...  Ибра: Ова не е „големиот Милан“, не сум играч за Лига Европа!

Во 2007 година беше прогласен за МВП на финалната серија со што стана првиот европски кошаркар во ова признание.  Исто така Паркер шест пати настапи и на ол стар натпреварите, а три пати е избран во најдобрата втора петорка на НБА Лигата и еднаш во третата петорка.

Тони Паркер е најдобар асистент во историјата на Сан Антонио со 6.829 асистенции, а на 1254 натпревари во НБА лигата, од кои 1.198 беа за „мамузите“ имаше просек од 15.5 поени, 5.6 асистенции и 2.7 скокови/.

Прочитај повеќе

Реал Мадрид сигурно чекори кон титулата (ВИДЕО)

Слободен печат

Нова смрт на спортските борилишта: Почина млад руски хокеар на тренинг

Слободен печат

Неверојатна исповед на Нани: Немавме што да јадеме, стомакот ми вриштеше од глад

Слободен печат

Балканците доминираат во НБА: Дончиќ најдобар плејмејкер, Јокиќ најдобар центар

Слободен печат

Федерер откри зашто не се пензионира во 2009 година

Слободен печат

Лигата на Европа е Куп на лузерите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вимблдон ќе им исплати парични награди на тенисерите иако турнирот е откажан

Слободен печат

Двајца фудбалери на Македонија ЃП позитивни на корона, четворица во изолација

Слободен печат

Ред Бул дефинитивно ја затвори вратата за Себастијан Фетел

Слободен печат

Надал си постави нова цел, 25 грен слем титули

Слободен печат

Стартот на Бундеслигата е закажан за септември

Слободен печат

Шкендија ја темпира формата со пет пријателски натпревари

Слободен печат