САД испраќаат моќни ракетни системи на Украина вредни 1,2 милијарди долари

Ракетен систем ХИМАРС
ХИМАРС / EPA/FRANCIS R. MALASIG

Американската војска вчера додели договор за 1,2 милијарди долари на „Ратеон Технолоџис“ за шест напредни ракетни системи за Украина, објави Пентагон.

САД одобрија испраќање на вкупно осум ХАСАМС во Украина за да помогнат во одбраната од руски ракетни и напади со беспилотни летала. ХАСАМС е норвешки противвоздушен систем со среден до долг дострел.

Во ноември, Украина ја доби првата испорака на два системи за воздушна одбрана ХАСАМС. Другите ќе бидат испорачани во наредните месеци откако ќе бидат изградени.

Видео на денот