САД испраќаат моќни ракетни системи на Украина вредни 1,2 милијарди долари

Американската војска вчера додели договор за 1,2 милијарди долари на „Ратеон Технолоџис“ за шест напредни ракетни системи за Украина, објави Пентагон. САД одобрија испраќање на вкупно осум ХАСАМС во Украина за да помогнат во одбраната од руски ракетни и напади со беспилотни летала. ХАСАМС е норвешки противвоздушен систем со среден до долг дострел. Во ноември, …

САД испраќаат моќни ракетни системи на Украина вредни 1,2 милијарди долари Read More »