1 C
Скопје

Рускоска: Олеснителна околност е што Мијалков сам се пријави во ЈО, го побарал тоа преку посредници

Искрено се радувам што обвинетиот Сашо Мијалков реши сам да се пријави, изјави вечерва обвинителката Вилма Рускоска, појаснувајќи дека тој, преку посредници, побарал да се пријави токму во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.

Обвинителката посочи дека најпрво се консултирала со јавниот обвинител на Република Северна Македонија дали да го прифатат или, сепак, да се пријави во полиција.

Јавниот обвинител рече дека може да се пријави и кај нас. Од кога е дојден до сега, Мијалков беше обезбедуван од истражителите кои се во Истражниот центар на ЈО за гонење организиран криминал и корупција, додаде Рускоска

Во однос на повлекувањето на жалбата за затворски, наместо куќен притвор, обвинителката рече дека тоа е сторено за да не се губи време.

Прочитајте и...  Владата ја усвои и даде поддршка за Концепцијата за основно образование

– Мене колку што ми е познато, а тоа е од разговор со претседателот на Судот и тоа беше во претпладневните часови, самиот претседател замоли да биде повлечена жалбата затоа што и фактички решението до тогаш не беше спроведено. Нели сè уште не беше достапен обвинетиот Мијалков и да не се губи време да се поднесе нов предлог за определување мерка притвор, затоа што првото решение не беше спроведено. Потоа, колку што имам сознанија, разговарале и на таа тема со јавниот обвинител Љубомир Јовевски, истиот се согласил и така од тие причини тогаш е повлечена жалбата, рече Рускоска

Поврзани вести

ДЗС уверува: Пописот се одвива без проблеми, апликацијата за дијаспората е безбедна

Слободен печат

Во Словенија потврдена и нигериската мутација на коронавирусот

Слободен печат

Илјадници вработени во унгарските болници од револт дадоа отказ

Слободен печат

Тексас од следната недела го укинува задолжителното носење на маски

Слободен печат

Бајден: До крајот на мај во САД ќе има вакцини за сите

Слободен печат

Бразил со рекорден број на жртви од ковид-19 во еден ден

Слободен печат

Остави Коментар