Ренова, Шкендија и Силекс со нови мечеви во Лига Европа

Македонските фудбалски претставници се пред нов предизвик на меѓународната сцена, во овој случај денеска ќе се обидат да стигнат до третото квалификациско коло на Лига Европа.

Од 15.30 часот на ФФМ Тренинг центарот „Петар Милошевски“ во Скопје екипата на Ренова која претходно во Ерменија го елиминираше Алашкерт (0:1), сега ќе се обиде да направи уште едно изненадување, пред себе го има еден од најпознатите клубови во Хрватска, Хајдук.

Летово составот од Сплит го засили нашиот играч Јани Атанасов кој многу добро го знае теренот во кој има настапи за У21 македонската селекција.

Потоа, Шкендија од 17.45 часот во Романија ќе се соочи против Ботошани (моментно второпласиран во тамошниот шампионат) во чии редови настапуваат Стефан Ашковски и Давид Бабунски.

Играчите на тренерот Ернест Ѓока во претходната рунда во Азербејџан беа подобри од Сумгајит (0:2), го анализираа следниот ривал и најавуваат максимална борба за пласман во наредното коло.

– Нема да ни биде лесно, мислам дека онаа екипа која ќе направи помалку грешки на натпреварот, на крајот ќе триумфира – вели тренерот на Шкендија, Ѓока.

Силекс кој беше поразен во првото квалификациско коло од Лигата на шампионите од азербејџанскиот Карабах на гостински терен (4:0), автоматски се најде во 2. квалификациско коло на ЛЕ.

Клубот од Кратово од 20.00 часот на Националната арена „Тодор Проески“ ќе се обиде да дојде до победа против косовската екипа на Дрита која е предводена од тренерот Ардиан Нухиу, а во составот се наоѓаат уште дефанзивецот Ардиан Цуцули и новото засилување кое дојде од Вардар, Владица Брдаровски.

Прочитајте и...  Ролан Гарос: Надал супериорно во третото коло

Прочитај повеќе

Дест е новиот играч на Барса со клаузула од 400 милиони евра! (ВИДЕО)

Слободен печат

Виз Ер Скопскиот маратон ќе се одржи со посебни протоколи за ковид-19

Слободен печат

Ѓоковиќ или Надал, кој има поголеми шанси да го освои „Ролан Гарос“?

Слободен печат

На денешен ден Ибрагимов го донесе првиот олимписки медал за Македонија! (ВИДЕО)

Слободен печат

Расте стапката на невработеност во еврозоната

Слободен печат

Велкоски против Селтик за влез во групите на Лига Европа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Доколку не успее со Санчо, Манчестер јунајтед има четири алтернативи!

Слободен печат

ЕХФ: Металург и Еурофарм Пелистер во петок ќе ги дознаат ривалите!

Слободен печат

Мејведер во ринг против Нурмагомедов, тоа би била најскапата борба во историјата!

Слободен печат

Сè е подготвено за ждрепката во ЛШ, во група може да се најдат Баерн, Барса, Интер..!

Слободен печат

Васоски: Декември ќе дојде „како утре“, апелирам да се среди ситуацијата во ФК Вардар!

Фидан Коминовски

Лејкерси го „прегазија“ Мајами и поведоа во НБА финалето! (ВИДЕО)

Слободен печат