Развојот на вакцина од Универзитетот Оксфорд со половични изгледи за успех

Тестирањето на вакцината против Ковид-19, што се развива на Универзитетот во Оксфорд, има 50 проценти шанси за успех затоа што коронавирусот во Велика Британија се чини дека брзо исчезнува, изјави за Телеграф еден од професорите што го води развојот на вакцината.

Адријан Хил, директор на оксфордскиот Институт Џенер, кој работи со производителот на вакцини „АстраЗенека” на развој на вакцината, рече дека постои опасност претстојното тестирање, во кое се вклучени 10.000 доброволци, да не даде никакви резултати поради малата трансмисија на Ковид-19 во заедницата.

– Тоа е трка со исчезнување на вирусот, трка против времето” изјави Хил за британскиот весник. – Во моментов постои 50 отсто шанса да не добиеме никакви резултати, потенцира тој.

Прочитајте и...  Мендух Тачи: Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент и не правам договор со ДУИ

Експерименталната вакцина, наречена ChaAdOx1 nCoV-19, е една од најперспективните во глобалната трка да се најде заштита од новиот коронавирус, кој ја предизвика пандемијата на болеста Ковид-19.

Неговиот тим почна рана фаза на тестирање на својата вакцина врз луѓе во април, а само неколку вакцини успеаја да стигнат до таа точка на развој.

Прочитај повеќе

Мицкоски: Заврши времето на политичари елитисти, ние ќе ги засукаме ракавите и ќе ја обновиме Македонија

Слободен печат

Мендух Тачи: Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент и не правам договор со ДУИ

Слободен печат

Најмалку две жртви при уривање на зграда во Лагос

Слободен печат

Мандатот на Еулекс продолжен за една година

Слободен печат

Заев: Имаме земја призната од светот, ВМРО-ДПМНЕ може да учи од нас што е патриотизам

Слободен печат

Експлозија на бомба во Авганистан, загинаа шест цивили

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Касами од Тетово: Во наредните четири години ќе се доближиме до ЕУ

Слободен печат

Шахпаска од Велес: На 15 јули одиме напред по патот на напредокот

Слободен печат

ЗНМ, ССНМ и СЕММ ги осудуваат законите упатени кон новинарката Милевска

Слободен печат

Заврши протестот во Нови Сад, во Белград засега мирни демонстрации

Слободен печат

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Слободен печат

ТРАГЕДИЈА: 28-годишно момче се удави во езерото „Младост“

Слободен печат