Разбојници од Трубарево ограбиле мигранти – Слободен печат
Хроника

Разбојници од Трубарево ограбиле мигранти

Според ОЈО, разбојниците од двајца мигранти од Пакистан украле пари и предмети во вкупна вредност од 75.000 денари.

Основното јавно обвинителство од Скопје заполна истрага против пет лица за кои постојат докази дека се сторители на кривично дело разбојништво.

Според ОЈО, тие на 28 јуни, во село Трубарево, во непосредна близина на една бензинска станица, нападнале на двајца мигранти од Пакистан.

„Тие ги забележале мигрантите, па им понудиле да ги превезат до граничниот премин „Табановце“ за 200 евра. Откако оштетените се согласиле со сумата, ги намамиле и ги однеле во затемнетиот дел на една од блиските ниви, со употреба на физичка сила ги совладале и им одзеле пари и други подвижни предмети во вкупна вредност од 75.000 денари. Јавен обвинител до судија на претходна постапка поднесе барање на петмината разбојници да им одреди притвор“, извести ОЈО.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close