20 C
Скопје

Рамадани: ковид-19 се искористува за геополитички влијанија

Исмет Рамадани, претседател на Евро-атлантскиот совет на Северна Македонија за Слободен печат, вели дека за жал, дури и кога станува збор за здравјето на луѓето од пандемиски размер, како што е ковид-19, ситуацијата се искористува за геополитички влијанија.

– Оваа опасна игра ја започна Русија од самиот почеток на откривањето на вакцината „Спутник“, а потоа Кина и САД се приклучија на оваа игра со ЕУ. Дури и дистрибуцијата на вакцини ширум светот зазеде геополитичка трка кои ќе влијае врз интересите насочени кон идеолошка доминација. Овие тенденции за глобална геополитика предизвикаа неправилна дистрибуција на вакцините во развиените земји. Сега се води дипломатска битка, служена со лажна пропаганда за ефикасноста и последици од вакцините, во зависност од тоа која компанија или земја ги произведуваа. Овој дипломатски феномен за геополитички интереси е на штета на поефикасната борба со ковид-19. Ние како држава го доживеавме ова, сè додека не ја разберевме оваа геополитичка игра – вели Рамадани.

Поврзани вести

Заев: За мене немаше мирно море

Весна Тодоровска

Папата ги осуди насилствата меѓу Израел и Хамас

Слободен печат

Министерство за транспорт и врски: Договорите за јавни набавки се спроведуваат согласно законите

Слободен печат

Заев: Наместо на барок, споменици и криминални тендери, парите ги насочивме кон граѓаните

Слободен печат

Курти во вторник во Брисел на средба со балканските лидери

Слободен печат

ВИДЕО | Вучиќ објави како ќе изгледа фабриката за вакцини во Србија

Слободен печат

Остави Коментар