8 C
Скопје

Пушачи, јадете јаболка и заштитете ги белите дробови

Овошјето и зеленчукот, како што е веќе добро познато, се многу здрави и го штитат организмот од болести. Но, јаболката и крушите имаат и предност кај хроничните белодробни заболувања ако се споредат со другите видови овошје.

Секундарните растителни супстанции содржани во овие плодови, катехините, може да бидат одговорни за тоа. Точно 14.000 луѓе кои учествувале во големото истражување и кои јаделе јаболка, помалку заболувале од магарешка кашлица и оштетување на дишните патишта од другите.

Дури и пушачите кои редовно јаделе јаболка и круши, станале поотпорни на хроничниот бронхитис.

Едно јаболко содржи доволно потребни хранливи материи, но и растителни влакна, антиоксиданти, витамини и минерали, поради што има неверојатни здравствени ефекти. Интересно е што 125 грама јаболкo има само 65 калории, бидејќи 84 отсто e вода.

Прочитајте и...  ВИДЕО | ШТО СЕ СЛУЧУВА: Мистериозниот монолит исчезна од Романија, за сега нов да се појави во Калифорнија

Полифенолите што ги содржи се корисни и во борбата против ракот на дојка, а во разни експерименти веќе е докажано дека полифенолите постигнале неверојатни реакции во борбата против карциномот.

Поврзани вести

Најпознатата новогодишната елка со 50.000 сијалички и ѕвезда од три милиони „Сваровски“ кристали блесна среде празниот Менхетен

Слободен печат

ВИДЕО | ШТО СЕ СЛУЧУВА: Мистериозниот монолит исчезна од Романија, за сега нов да се појави во Калифорнија

СП.

Познатата комичарка открива како успеала да изгуби 18 килограми за време на карантинот

Слободен Печат

Се бараат кандидати кои за 11.000 евра ќе лежат 30 дена на кревет

Слободен печат

Ријана во секси празнично издание во новата зимска кампања на „Savage x Fenty“

Ирена Трајкова

ФОТО: Гвинет Палтроу ужива во љубовта и не крие колку е посреќна во новиот брак

Слободен Печат

Остави Коментар