Прв случај на заразен од коронавирусот во САД - Слободен печат

Прв случај на заразен од коронавирусот во САД

Освен зајакнат надзор, наредба има и за дополнителни мерки, како чистење и дезинфекција на авиони и возови од Вухан, како и железнички станици и аеродроми.

Прв случај на новооткриениот коронавирус е пријавен во САД – во државата Вашингтон, откако  болеста слична на пневмонија првпат се појави во Кина и продолжува да се шири и надвор од границите на таа земја, јави Си Ен Ен.

Мажот, кој е жител на областа Снохомиш во Вашингтон, ги манифестирал симптомите на болеста откако се вратил од патување во близина на кинескиот град Вухан, каде вирусот првпат се појави. Минатата недела тој бил хоспитализиран поради пневмонија, а вчера вечер беше потврдено дека е заболен од коронавирусот.

Локалните власти одбиваат да го соопшта идентитеот на пациентот, но соопштуваат дека е во лоша здравствена состојба.

Американските медиуми посочуваат дека вирусот се шири од човек на човек, но засега не е познато колку лесно или брзо се пренесува заразата.

Прочитајте и...  Невада гласа за избор на демократски претседателски кандидат

Државите во Азија, но и во другите делови од светот, почнаа проверки на телесна температура на патниците на аеродромите, железничките станици и автопатиштата во обид да се пронајдат евентуално заболени од новиот коронавирус и да се спречи негово понатамошно ширење. Во светот досега починаа најмалку шест лица, заболени од овој вирус.

Се верува дека коронавирусот се прошири од Вухан во централна Кина, и од него досега се разболеа над 300 лица во таа земја.

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека новиот коронавирус во следниот период најверојатно ќе се прошири и во другите делови од Кина и можеби и во други земји. Неодамнешната потврда дека болеста може да се пренесува од човек на човек ги зголему стравувањата од ширењето на болеста, со оглед на тоа дека милиони Кинези патуваат за Лунарната Нова година. Мерките се дел од напорите кои имаат за цел да се спречи повторување на епидемијата на САРС од 2002 и 2003 година, кој исто така беше коронавирус започнат во Кина, при што починаа речиси 800 луѓе, беше парализиран транспортот и кој многу наштети на азиската економија.

Прочитајте и...  На Водно викендов изречени 76 казни за непрописно паркирање

Вирусот се прошири и на Тајланд, Тајван, Јужна Кореја и Јапонија, но повеќето земји го зајакнаа надзорот на лицата кои пристигнуваат од Кина. Најмалку три аеродроми во САД почнаа да ги прегледуваат патниците пристигнати од тоа подрачје.

Освен зајакнат надзор, наредба има и за дополнителни мерки, како чистење и дезинфекција на авиони и возови од Вухан, како и железнички станици и аеродроми.

Најчест симптом на оваа вирусна болест е висока телесна температура, но пациентите можат да покажат и други симптоми, како кашлање, грлоболка и проблеми со дишење. Во потешки случаи, инфекција со коронавирус може да предизвика воспаление на белите дробови, тежок акутен респираторен синдром, затајување на бубрезите и смрт.

Прочитај повеќе

Шахин: До крајот на месецот ќе биде потпишан Мировниот договор помеѓу талибанците и САД

Слободен печат

Најпрометниот европски аеродром „Хотроу“ се соочува со потешкотии

Слободен печат

Белгија нема да ги екстрадира европратениците Пуџдемон и Комин во Шпанија

Слободен печат

Излекуваните од коронавирус да донираат крв, повикуваат здравствените работници

Слободен печат

Зекири: Не смееме да се јавуваме по судии и да бараме услуга

Слободен печат

Основачот на „Амазон“ ќе донира 10 милијарди долари за борба против климатските промени

Слободен печат

Остави Коментар

4 × два =

Прочитај повеќе

ЕДИ РАМА НЕ МОЖЕ ДА ЈА СОКРИЕ РАДОСТА: За Албанија собрани 1,15 милијарди евра

Слободен печат

ЕУ и додели на Албанија 100 милиони евра, Велика Британија милион фунти, а Шведска 5,6 милиони евра

Слободен печат

Николовски: Објавените докази од ПИ Мерките за „Рекет” доказ за вмешаност на власта

Слободен печат

ЗАСТРАШУВАЧКИ ПРОЦЕНКИ НА ОН: Половина милион луѓе во Лесото ќе гладуваат поради сушата

Слободен печат

КАМИОН ЛАДИЛНИК со 15 мигранти откриен на бугарска граница, уапсени двајца Грци

Слободен печат

Два авиони за евакуација слетаа во Калифорнија, 14 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат