2 C
Скопје

Пресуда на европскиот Суд на правдата: Унгарија го прекрши правото на азил

Европскиот суд на правдата денеска донесе одлука против Унгарија за кршење на правото на азил со воспоставување на т.н. „транзитни зони” на границата со Србија.

Судот смета дека „ограничувањето на пристапот до постапката за меѓународна заштита, нерегуларно задржување на подносителите во транзитните зони, како и враќањето во пограничната зона на државјани од трети земји со нерегулиран статус со непочитување на гаранциите во врска со постапката за враќање, претставуваат кршење на законите на Унијата, се вели во соопштението.

Судот во мај побара ослободување на барателите на азил од камповите во „транзитните зони“ на границата со Србија, проценувајќи дека тие биле приведени без валидна причина. Тоа ја поттикна Унгарија да ги евакуира тие контроверзни кампови.

Прочитајте и...  Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Транзитните зони „Роска“ и „Томпа“ беа поставени, откако Унгарија подигна ограда со бодликава жица долж границата со Србија и Хрватска во 2015 година за време на миграциската криза.

Поврзани вести

Турција во февруарска офанзива против Даеш и ИСИС приведе 165 осомничени за тероризам

Слободен печат

Израел крои планови како да ги заштити од апсење офицерите од војната во 2014 година

Цунами од потресни снимки од ужасот во Нов Зеланд ги преплави социјалните мрежи

Слободен печат

Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Слободен печат

Ужасен напад во Црна Гора: Насилници врежаа крст на градите на ЛГБТ лице и му ги повредија гениталиите

Слободен печат

Филипче: Во текот на овој месец ќе почне имунизацијата на населението

Слободен печат

Остави Коментар