8 C
Скопје

Tag : европски суд

Вести Македонија Слајдер

Љубе Бошкоски се враќа во судница – повторно ќе му се суди за „Кампања“

Слободен печат
Европскиот суд за човекови права во јуни лани пресуди дека на поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски, му биле прекршени правата на фер судење...
Вести Свет

По одлуката на Европскиот суд за недоследности во постапките за азил: „Фронтекс“ ги прекинува сите операции во Унгарија

Слободен печат
Европската агенција за заштита на границите „Фронтекс“ соопшти дека ги прекинува сите операции во Унгарија по одлуката на Европскиот суд на правдата што дојде како...
Вести Свет

Европскиот суд за човекови права со порака за Турција: Ослободете го прокурдскиот опозиционер Демирташ

Слободен печат
Големиот совет на Европскиот суд за човекови права остро ја осуди Анкара во случајот на прокурдскиот лидер Селахатин Демирташ кој беше затворен од ноември 2016...
Вести Свет

Пресуда на европскиот Суд на правдата: Унгарија го прекрши правото на азил

Слободен печат
Европскиот суд на правдата денеска донесе одлука против Унгарија за кршење на правото на азил со воспоставување на т.н. „транзитни зони” на границата со Србија....
Вести Свет

Осуда за Русија за неправично судење на физичарот Валентин Данилов

Слободен печат
 Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) денеска ја осуди Русија, оценувајќи  дека  судењето на физичарот Валентин Данилов во 2004 година за издавање на државна тајна,...
Вести Свет

Европски суд за човекови права: Пресуда против Турција за затворање на опозициски новинари

Слободен печат
Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) ја осуди Турција поради притворање на десет новинари на опозицискиот весник „Чумхуриет“ во 2016 година под сомнение „за правење...
Вести Свет

Француската крајна десница смета дека во Европскиот суд за човекови права се „инфилтрирани” невладините организации на Сорос

МИА
Европратеникот и член на дирекцијата на Националниот Собир – РН (поранешен Национален Фронт) Никола Беј, посакува Франција да го напушти Европскиот суд за човекови права...
Вести Свет

Европскиот суд ја осуди Русија во случајот Магницки

Слободен печат
Европскиот суд за човекови права во Стразбур денеска ја осуди Русија за бројни кршења на човековите права во случајот со затворската смрт на правникот Сергеј...