4 C
Скопје

Tag : азил

Вести Свет

САД се повлекуваат од договорот кој го ограничува барањето азил

Слободен печат
Американската администрација донесе одлука да се повлече од договорот со три држави од Централна Америка, со кој се ограничуваше можноста мигрантите да бараат азил во...
Вести Свет

По одлуката на Европскиот суд за недоследности во постапките за азил: „Фронтекс“ ги прекинува сите операции во Унгарија

Слободен печат
Европската агенција за заштита на границите „Фронтекс“ соопшти дека ги прекинува сите операции во Унгарија по одлуката на Европскиот суд на правдата што дојде како...
Вести Свет

Власта во Мексико се чини одлучна во намерата: Подготвени сме да му дадеме азил на Асанж

Слободен печат
Мексико е подготвено да му понуди политички азил на Џулијан Асанж и со тоа да ја поддржи одлуката на британскиот судија да одбие екстрадиција на...
Вести Свет

Платиле 30.000 евра за да стасаат во Париз со приватен авион, а полицијата ги уапсила

И.И.
Девет лица без документи, кои со приватен авион допатувале од Турција во неделата биле уапсени на аеродромот Орли во Париз, по што веднаш побарале азил,...
Вести Свет

Пресуда на европскиот Суд на правдата: Унгарија го прекрши правото на азил

Слободен печат
Европскиот суд на правдата денеска донесе одлука против Унгарија за кршење на правото на азил со воспоставување на т.н. „транзитни зони” на границата со Србија....
Вести Свет Слајдер

Паника во Германија: Потенцијален исламски терорист работел во службата за миграции

Слободен печат
Германската влада потврди дека потенцијален исламистички терорист е вработен во државната служба за миграции. Министерството за внатрешни работи тоа го објави додека во тек е...
Вести Регион

Во рибарскиот брод Немо со кој во Грција пристигнале мигранти имало и турски полицајци, пратеник и новинар

И.И.
Во рибарскиот брод  „Немо“ со 65 лица, што пристигнал во грчкиот град Катаколо во западниот дел на Пелопонез, заедно со мигрантите имало и 30 турски...
Вести Свет

Поради намалена мобилност од почетокот на пандемијата: Значителен пад на барањата за азил во Европската Унија

Слободен печат
Европската канцеларија за азил (ЕАСО) соопшти дека бројот на апликации за Европската Унија (ЕУ) и за Шенген зоната е за 31 отсто понизок во споредба...
Вести Регион Слајдер

Евростат: Србија лидер, Албанија е втора земја според апликанти за азил во ЕУ

Слободен печат
Албанија е на второ место по баратели на азил според бројот на жители, веднаш зад Србија, објавија албанските медуми, повикувајќи се на Европската канцеларија за...
Вести Свет Слајдер

Британската министерка за внатрешни работи: По Брегзит ќе контролираме кој влегува, а кој излегува од земјата

Слободен печат
Британската министерка за внатрешни работи, Прити Пател предупреди денеска дека Лондон ќе ја заостри својата миграциска политика по масовните пристигнување на мигранти преку каналот Ла...